Zdjęcie: gov.pl
Reklama

Ci, którzy chcą wymienić dowód osobisty, w piątek i w sobotę (5-6 listopada) będą mieli z tym problem. 

5 i 6 listopada będzie przerwa techniczna Systemu Rejestrów Państwowych. Ma ona związek z pracami dotyczącymi wprowadzenia nowych dowodów osobistych z cechą biometryczną. 

W związku z tym, 6 listopada br. nieczynne będą stanowiska ds. ewidencji ludności i dowodów osobistych w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w galeriach handlowych. 

5 listopada wnioski o dowód osobisty będzie można złożyć tylko do godziny 12:00, zarówno w siedzibie Wydziału Spraw Obywatelskich przy ul. Okrzei 1 w Rzeszowie, a także w Punktach Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych.

Od tego czasu do zamknięcia urzędów nie będzie także możliwości załatwienia innych spraw związanych z dowodami osobistymi – nie odbierzecie gotowego, już spersonalizowanego dokumentu.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W związku z wdrożeniem nowych dowodów osobistych nie ma już możliwości zawnioskowania online o nowy dokument tożsamości. Można to załatwić tylko podczas osobistej wizyty w urzędzie.

Od 7 listopada będzie można składać wnioski online, ale tylko dla dzieci do 12. roku życia.

Od piątku (5 listopada) od godz. 12:00 do soboty (6 listopada) do 17:00 niedostępna może być część e-usług. W tym czasie możecie mieć problem z korzystaniem z e-dowodu w aplikacjach login.gov.pl i podpis.gov.pl oraz z działaniem aplikacji mObywatel. 

– Prace mogą się przedłużyć do godzin porannych w niedzielę, 7 listopada – zastrzega Kancelaria Premiera RP.

Nowe dowody

Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego – to nowe elementy, które znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce od 7 listopada dowodów osobistych.

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia (z odciskami palców). Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.

W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) – będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów nie będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama