Zdjęcie Roku autorstwa Adama Lacha dla Napo Images. Warszawa. Uczestnicy protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa. 24 lipca 2017
Reklama

Polska i świat w 2017 roku – czyli blisko 250 zdjęć prasowych, które trzeba zobaczyć. Wystawa Grand Press Photo 2018 od środy (14 listopada) w galerii DAgART w Rzeszowie.

W DAgART od trzech lat odbywają się wystawy prezentujące europejską sztukę współczesną. Wśród znanych światowych nazwisk galeria prezentuje również podkarpackich artystów. – Tym razem będziemy gościli wystawę najlepszych zdjęć prasowych – Grand Press Photo 2018 – mówi Dagmara Kowal, właścicielka galerii, znajdującej się w Millenium Hall. 

Zdjęcie: Dominik Werner / Testigo Documentary, dla „Gazety Wyborczej”
Gdańsk. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk mija Stocznię Gdańską, jadąc pociągiem na przesłuchanie w Prokuraturze Wojskowej. 19 kwietnia 2017

Na wystawę najlepszych zdjęć prasowych 2017 roku zapraszają organizatorzy konkursu: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press. Zobaczycie blisko 250 fotografii – zdjęcia pojedyncze, fotoreportaże, projekty dokumentalne. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczył fotoreporter światowej klasy, członek prestiżowej agencji VII: Stefano De Luigi.

– Byłem bardzo ciekaw produkcji polskich fotografów. Chciałem się przekonać, w jaki sposób fotografowie w Polsce pracują i jakie mają podejście do najważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i politycznych. Jakość zgłoszonych prac mile mnie zaskoczyła – mówi Stefano De Luigi.

Członkini jury Beata Łyżwa-Sokół z “Gazety Wyborczej”: – Jestem pozytywnie zaskoczona tym, że nareszcie fotografowie szukają ciekawych tematów. Pokazują nam życie nie tylko w dużych miastach, ale też w tych małych; obrazy z życia ludzi nie z pierwszych stron gazet. Mieliśmy bardzo dużo ciekawych, dobrych materiałów w kategorii Projekt dokumentalny. Te historie są naprawdę ciekawe, dobrze sfotografowane i poruszające.

– Żyjemy w czasach, które są bardzo dynamiczne, bardzo zmienne. Oglądając te zdjęcia, wyraźnie widać, że jest jakieś napięcie społeczne, którego od dawna nie obserwowaliśmy. I są fotografowie, którzy to wyczuwają i o tym opowiadają – komentuje z kolei członek jury Andrzej Zygmuntowicz.

Zdjęcie: Konstancja Nowina Konopka / Agencja Fotograficzna Edytor. Iran. Przestrzeń miejskiego autobusu w Teheranie jest podzielona z przyczyn kulturowo-religijnych. Osobno podróżują kobiety, osobno mężczyźni. Miłość nie zna tych granic. 1 maja 2017

Wystawę Grand Press Photo 2018 w DAgART można oglądać do 3 grudnia.  

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia autorstwa Adama Lacha (Napo Images) zrobiona 24 lipca 2017 roku w Warszawie podczas protestów zorganizowanych przeciwko reformom polskiego sądownictwa.

– Wybraliśmy to zdjęcie, ponieważ przypomniało nam o czymś bardzo istotnym, może najważniejszym: o wolności. Wolności słowa, wolności do tego, aby kochać. Nie możemy nigdy zapomnieć o tym, że wolność jest podstawą każdej demokracji – uzasadniał Stefano De Luigi, dodając, że jury dopatrzyło się w tej fotografii podobieństwa do znanego obrazu Eugene’a Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”.

– Cieszę się, że jury zauważyło niezwykłą prawdę napisaną w tej fotografii, bo ona niczego nie udaje. I że doceniło ważne rzeczy, które się dzieją w naszym kraju. Bo niezwykłe jest to, że ludzie się jednoczą, i po jednej i po drugiej stronie, a my obie te strony z wielkim szacunkiem powinniśmy fotografować – mówił po odebraniu nagrody Adam Lach.

Spośród ok. 4,8 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 65 zdjęć pojedynczych i 15 reportaży. Wśród nich zobaczymy m.in. poruszające zdjęcia dokumentujące dramat ludności Rohingja, która z Birmy uciekła do Bangladeszu; przerażające obrazy po nawałnicy, jaka nawiedziła Polskę w ub. r.; świat widziany oczami młodych ludzi; mocne kadry z demonstracji w obronie sądów oraz z Marszu Niepodległości, niespodziewane sytuacje z zawodów sportowych.

Zdjęcie: Aleksandra Szmigiel / Agencja Fotograficzna Reporter.
Londyn. Zawodnicy przygotowujący się do startu w półfinale biegu na 3000 m z przeszkodami podczas Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce. 6 sierpnia 2017

Są też zapadające w pamięć portrety polskich górali, obrazy dokumentujące zniszczenie polskich lasów, poruszająca opowieść o Igorze cierpiącym na zespół kociego krzyku czy wstrząsający dokument o własnym zmaganiu się fotografa z depresją. 

Grand Press Photo od 2005 roku organizuje magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

Co roku „Press” wprowadza jakąś nowość, poszukując talentów na rynku fotografii prasowej i dokumentalnej. W 2018 roku ustanowił kategorię Young Poland – dla fotografów, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Była to chęć sprawdzenia, jak młodzi fotografowie widzą swoje pokolenie w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. W ramach tej kategorii oceniano bowiem zdjęcia ilustrujące życie młodego pokolenia w naszym kraju.

W osobnym konkursie Photo Book oceniano książki fotograficzne. Tytuł Photo Book of The Year 2017 otrzymała książka „9 Gates of No Return” Agaty Grzybowska – opowieść o dziewięciu osobach, które z różnych przyczyn postanowiły porzucić życie w mieście i osiedlić się w Bieszczadach. Wyróżnienie otrzymała książka „f/5.6” Bogdana Dziworskiego – album prezentujący dokonania tego wybitnego polskiego fotografa i operatora filmowego.

Zdjęcie: Michał Korta.
Bochnia. Portret 25-letniej Barbary, studentki z Krakowa, uczestniczki kilku czarnych marszów. 21 kwietnia 2017

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

Comments are closed.