Zdjęcie: materiały WSIiZ
Reklama

Od 21 maja do 12 czerwca w Centrum Edukacji Międzynarodowej w kampusie Wyższej Szkoły Informacji i Zarządzania w Kielnarowej będzie można zobaczyć wystawę plakatów wybitnego artysty prof. Tadeusza Grabowskiego. 

Wernisaż wystawy plakatów „Tadeusz Grabowski we WSIiZie” odbędzie się we wtorek, 21 maja, o godz. 12:00.

30 prac na wystawę wybrała dr hab. Patrycja Longawa, prodziekanka Kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej WSIiZ. Prace pochodzą z jej prywatnej kolekcji, a otrzymała je jako nagrodę w konkursie 28. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach.

Jak podkreśla Patrycja Longawa, plakaty Tadeusza Grabowskiego cechują się ponadczasowym pięknem i wyrafinowaniem. Jego styl łączył w sobie przemyślane formy graficzne budujące inteligentny przekaz komunikacji wizualnej.

– Piękne i wyraziste kolory wsparte świetnie dopasowaną typografią i formą sprawiają, że nie da się przejść wokół jego sztuki obojętnie – mówi Patrycja Longawa, prof. WSIiZ, która jest też kuratorką wystawy. 

Zmarły w 2020 roku Tadeusz Grabowski był wybitnym plakacistą, wykładowcą katowickiej filii ASP w Krakowie (obecnie ASP w Katowicach) oraz Instytutu Sztuki w Cieszynie (Uniwersytet Śląski w Katowicach).

Tadeusz Grabowski, z urodzenia lwowianin, przez całe dorosłe życie związany był z Katowicami. Był współtwórcą, a potem wieloletnim szefem Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, współorganizował również Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie.

Grabowski wychował kilka pokoleń grafików-projektantów, uznawany jest za czołowego przedstawiciela tzw. śląskiej szkoły plakatu.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama