Zdjęcie: Youtube.com / Lubię Kujawsko-Pomorskie
Reklama

Do 14 lipca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie możecie oglądać wystawę „Pola Negri i początki starego kina” , poświęconej polskiej królowej Hollywood.

Wystawa przybliża postać najsłynniejszej polskiej gwiazdy kina, która odniosła światowy sukces. Droga wiodła ją z Lipna do Hollywood – przez karierę w balecie i teatrze, na scenach warszawskich i niemieckich, u wielkiego Maxa Reinhardta, później podbijając kino w filmach Ernsta Lubitscha, by w końcu znaleźć się w Hollywood. 

Pola Negri była jedną z największych amerykańskich gwiazd w epoce niemego kina oraz tzw. złotej erze Hollywood, sławną na całym świecie femme fatale i międzynarodowym symbolem seksu. Naprawdę nazywała się Barbara Apolonia Chałupiec. Swój pseudonim przybrała w hołdzie dla swojej ulubionej włoskiej poetki Ady Negri. 

Wystawa „Pola Negri (1897-1987) – Była Polką, zawsze Polką, wszędzie Polką”, dzięki uprzejmości jej twórcy – Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej „Książnica Kopernikańska” w Toruniu, zagościła w Rzeszowie – w Wojewódzkim Domu Kultury (ulica S. Okrzei 7), z okazji 65-lecia działającego przy WDK Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”.

Na wystawie można zobaczyć plansze okraszone są plakatami, pamiątkami i wycinkami prasowymi ze zbiorów toruńskiej biblioteki. Autorem projektów graficznych jest Kamil Snochowski, właściciel „Książnicy Kopernikańskiej”. Wykonał je na zlecenie samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, kuratorem wystawy jest Sandra Blokowska.

Na wystawie prezentowane są także dawne afisze filmowe z lat 20. i 30. ubiegłego wieku ze zbiorów Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– To niepowtarzalna okazja, by przekonać się, jak ewoluowała sztuka plakatu, zanim nastała epoka estetyki obrazkowej, graficznej –  tu dominowała informacja, oddana z sumienną dokładnością. Dawne liternictwo i ujmujące hasła reklamowe – to trzeba zobaczyć! – zachęca Adam Kus z WDK w Rzeszowie. 

Na kolejną część wystawy składają się archiwalia związane ze starym kinem zgromadzone przez Monikę Zając-Czerkies – głównego instruktora WDK w Rzeszowie, a prywatnie miłośniczki X Muzy i kolekcjonerki pamiątek związanych z dawnymi gwiazdami kina. Zając-Czerkies prowadzi też bloga „Film-olśnienia, czyli kadry ze snu”.

W gablotach są wyeksponowane stare pocztówki, wycinki prasowe, albumy wyklejane przez ówczesnych kinofilów, książki, obrazki gwiazd kina, niegdyś dodawane do papierosów czy czekolad. Wizerunki te były wklejane do specjalnych albumów kolekcjonerskich, na wystawie nie brakuje również dawnej prasy filmowej.

Ekspozycja jest czynna w Galerii WDK do 14 lipca.

Grafika: WDK Rzeszów

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama