Reklama

Od 8 stycznia do 11 lutego br. w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie będzie prezentowana wystawa poświęcona pierwszemu od 1945 r. rządowi z niekomunistycznym premierem na czele.

Przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wystawa „Polska OdNowa” obrazuje jak wiele w ciągu 16 miesięcy istnienia rządu Tadeusza Mazowieckiego udało się osiągnąć oraz prezentuje fundamenty, które jego rząd położył pod budowę wolnej i demokratycznej Polski.

Wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza poświęcona jest opowieści o tym, jak to się stało, że premierem komunistycznego jeszcze kraju został przedstawiciel „Solidarności”, Tadeusz Mazowiecki. Ta część wystawy przypomina m.in. o obradach Okrągłego Stołu, wyborach do Sejmu kontraktowego oraz o zawiązaniu przez „Solidarność” nieoczywistej koalicji parlamentarnej.

Centralnym punktem ekspozycji są wydarzenia z 12 września 1989 r., kiedy rząd Tadeusza Mazowieckiego uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Zwiedzający mogą poczuć się jak premier przemawiający do posłów – jeden z elementów ekspozycji przypomina bowiem mównicę sejmową.

Druga część wystawy prezentuje najważniejsze zmiany polityczne i systemowe, jakie dokonały się za czasów i przy dominującym udziale rządu Tadeusza Mazowieckiego. Były to m.in. przywrócenie nazwy Rzeczpospolita Polska i „oddanie” orłowi korony, likwidacja Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa oraz nawiązanie partnerskich relacji z sąsiadami na wschodzie i zachodzie.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Trzecia część ilustruje rozwój, jaki nastąpił na trzech ważnych polach aktywności społecznej: samorządności, przedsiębiorczości (rozwój małych i średnich przedsiębiorstw), samoorganizacji obywateli (powstanie sektora pozarządowego).

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 12 września 2014 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zwiedziło ją ponad 1,5 tys. osób i kilkanaście wycieczek szkolnych. Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie jest pierwszym urzędem, w którym wystawa będzie eksponowana.

Urząd zaprasza zorganizowane wycieczki szkolne i wszystkich zainteresowanych do obejrzenia wystawy. Ekspozycje będą prezentowane w sali klubowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie od 8 stycznia do 11 lutego br., od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00 do 15.00.

Na 8 stycznia zaplanowano oficjalne otwarcie wystawy. W tym dniu zwiedzających urząd zaprasza wyjątkowo od 12.00 do 15.00.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama