Reklama

Jednym z wielu wydarzeń Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie (27-29 czerwca) będą niesamowite wystawy fotografii.

[Not a valid template]

 

Jedna już właściwie się odbywa. Od 11 lipca w Biurze Wystaw Artystycznych i w Galerii Pod Ratuszem można oglądać zdjęcia jednego z czołowych polskich współczesnych fotografów Krzysztofa Gierałtowskiego. To wystawy „Portret bez twarzy” i „Twarzą w twarz”. „Portret bez twarzy” to 150 portretów polskich artystów, ludzi nauki, polityki. Wśród osób portretowanych znaleźli się m.in. Kalina Jędrusik, Wisława Szymborska, Maja Komorowska, Magdalena Abakanowicz, Stanisław Lem, Gustaw Holoubek, Józef Tischner.

Krzysztof Gierałtowski to znakomity interpretator ludzkich twarzy, twórca własnych, przenikliwych wizji portretowanych osób. Od ponad trzydziestu lat Gierałtowski portretuje indywidualności świata polskiej kultury, nauki, polityki, polskiej inteligencji. Przez wiele lat fotografował jedynie w czerni i bieli. Obecnie, wprowadził do swych prac kolor, często bardzo intensywny. W nieustannych poszukiwaniach ostatecznej formuły portretu dla Krzysztofa Gierałtowskiego nadal najważniejsze pozostaje spojrzenie, grymas, poza, gest fotografowanej osoby, sytuacje i okoliczności, w jakich ona żyje i działa.

Wystawy zdjęć Gierałtowskiego będzie można oglądać do 7 lipca. Od piątku do niedzieli będą się odbywały warsztaty z mistrzem fotografii.

Kolejną wystawą zdjęć w ramach ESK będą „Metamorfozy” Aleksyja Iutina, urodzonego w Gatczinie koło Petersburga. Iutin to artysta z niesamowitą wyobraźnią, który w swoich pracach tworzy surrealistyczny obraz świata pełen tajemniczości, niedomówień, metafor, poetyckości, bajkowości. Jest też doskonałym scenografem, dzięki czemu jego fotografie są pełne symbolicznych rekwizytów.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Artysta mocno związany jest z kulturą polską. Na stałe współpracuje z Polskim Teatrem we Lwowie, z redakcją Lwowskich Spotkań. Za swoje zasługi otrzymał honorowe odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Podczas ESK będzie okazję podziwiać wystawę prac Aleksyja Iutina wraz z pokazem multimedialnym. Wystawa będzie dotyczyć Teatru Polskiego na Ukrainie – prace będą przedstawiać sceny teatralne i portrety  w obiektywie Iutina. Jego zdjęcia będzie można oglądać w czwartek (26 czerwca) w Galerii Nierzeczywista przy ul. Matejki 10.

Trzecią wystawą zdjęć będą fotografie Zdzisława Postępskiego. Wystawę „Łemkowie” będzie można oglądać w sobotę (28 czerwca) w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa przy ulicy 3 Maja 9. Wernisaż odbędzie się o godz. 12:00.

Program Europejskiego Stadionu Kultury TUTAJ.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama