Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

We wtorek rada miasta zdecyduje, czy w Rzeszowie wzrosną opłaty za parkowanie. – Wyższymi cenami chcemy odstraszyć kierowców od wjeżdżania do centrum – tłumaczą urzędnicy.

Opłata w strefach „niebieskiej” i „zielonej” za pierwszą godzinę parkowania miałaby wzrosnąć z 2,5 zł do 4 zł, za drugą – z 3 zł do 4,8 zł, za trzecią – z 3,5 zł do 5,7 zł, za czwartą i kolejną – z 2,5 zł do 4 zł. 

W strefie „czerwonej” i „pomarańczowej” opłata za pierwszą godzinę parkowania wynosiłaby 2,5 zł, a nie 2 zł. Druga godzina kosztowałaby 3 zł, trzecia 3,6 zł, a czwarta i każda kolejna – 2,50 zł.

Poza stawkami godzinowymi w górę poszłyby również ceny miesięcznych abonamentów. W strefie „niebieskiej” z 250 zł do 270 zł, a w „pomarańczowej”, „zielonej” i „czerwonej” do 170 zł. 

Więcej za abonament zapłaciliby także posiadacze samochodów hybrydowych. W strefie „niebieskiej” 135 zł zamiast 125 zł oraz w pozostałych 85 zł zamiast 75 zł.

O nowych stawkach zdecydują we wtorek (14 grudnia) miejscy radni. – Ceny za parkowanie w Rzeszowie są wyjątkowo niskie i nie spełniają swojej roli, tzn. nie odstraszają kierowców od wjeżdżania do centrum. Należy to zmienić – twierdzi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Wyższe opłaty parkingowe miałyby obowiązywać od początku 2022 roku. 

Na razie ratusz zrównuje ceny opłat za parkowanie z cenami biletów komunikacji miejskiej. W przyszłości opłaty za parkowanie mają być jednak znacznie wyższe od cen biletów MPK. Te także mają wzrosnąć. Decyzja ma zapaść w najbliższy wtorek. 

– Nie chcieliśmy od razu podnosić ceny radykalnie. Niemniej strefa „niebieska”, czyli ścisłe centrum miasta, okolice Rynku, będzie jeszcze droższa. To ma zniechęcać kierowców. Centrum jest przede wszystkim dla pieszych – tłumaczy Gernand.  

Płatna strefa parkowania działa w Rzeszowie od 2016 roku. Przez pierwsze cztery lata godzina parkowania w ścisłym centrum miasta kosztowała 2 zł. W 2020 roku stawki podniesiono o 50 groszy i powiększono strefę o dwie kolejne: „czerwoną” i „zieloną”. 

Obecnie w strefie płatnego parkowania jest ok. 4500 miejsc.

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama