Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Nie od 1 stycznia 2020 roku, ale dopiero od marca lub kwietnia – wtedy miasto zamierza wprowadzić wyższe stawki w płatnej strefie parkowania. Jesienią strefą mają być objęte także dwa rzeszowskie osiedla – Grota-Roweckiego i 1000-lecia. 

Miasto w przyszłym roku chce wprowadzić dwie zmiany. Jedna z nich dotyczy opłat. Ratusz chce podnieść ceny, bo te, które obecnie obowiązują, już nie spełniają swojej roli. Jeszcze w październiku plan był taki, by nowy cennik wprowadzić od 1 stycznia 2020 r. Nic z tego.

– Aby wprowadzić nowe stawki za postój w płatnej strefie parkowania najpierw radni muszą zaakceptować nowy cennik. W tym roku to się już nie uda. Stosowną uchwałę chcemy przygotować na styczniową sesję – zapowiada Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Jeśli radni w styczniu przyjmą nowy cennik, wówczas zacznie obowiązywać on od marca lub nawet kwietnia. Tego, o ile ceny pójdą w górę miejscy urzędnicy, jeszcze nie zdradzają. – Nowe stawki są już opracowane, ale jeszcze nie zaakceptował ich prezydent – słyszymy w ratuszu.

Nieoficjalnie mówi się, że ceny za godzinę postoju w płatnej strefie parkowania wzrosną co najmniej o 1 zł. Obecnie za godzinę parkowania w strefie niebieskiej trzeba zapłacić 2 zł, drugą – 2,4 zł, trzecią – 2,8 zł, czwarta i kolejną – 2 zł. Za parkowanie w strefie pomarańczowej opłata za każdą godzinę wynosi 1,5 zł. ​

Miasto w przyszłym roku chce także poszerzyć płatną strefą. – O osiedla Grota-Roweckiego i 1000-lecia. Jesteśmy już po konsultacjach z mieszkańcami. Ich opinia jest pozytywna – mówi Maciej Chłodnicki. 

Jeśli chodzi o osiedle 1000-lecia strefą miałyby zostać objęte ulice: Siemieńskiego, gen. Maczka, Lubelska i Marszałkowska. W przypadku os. Grota-Roweckiego – ulice od Wincentego Pola po ul. Dąbrowskiego i dalej plac Śreniawitów aż do mostu Zamkowego.

– Stosowną uchwałę o poszerzeniu płatnej stref chcemy przygotować także na styczniową sesję Rady Miasta. Niemniej jednak, strefa fizycznie powiększy się nie wcześniej niż we wrześniu 2020 rok. Najpierw trzeba ją wyposażyć w parkomaty oraz przygotować odpowiednie oznaczenia poziome i pionowe – wyjaśniają miejscy urzędnicy. 

Płatna strefa parkowania w Rzeszowie powstała w 2016 roku. Jest w niej 2200 miejsc. Strefa jest podzielona na dwie podstrefy: niebieską – ścisłe centrum i pomarańczową – ulice przylegające do centrum. 

Strefa powstała, by zmniejszyć liczbę aut w centrum Rzeszowa, co szczególnie było widocznie na ulicy Słowackiego, gdzie zaparkowanie w ciągu dnia graniczyło z cudem, a kierowcy nierzadko przez kilkadziesiąt minut jeździli w poszukiwaniu wolnego miejsca. 

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: