Zdjęcie: Damian Wojtowicz / Rzeszów News

Fragmenty utworu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej będą czytać aktorzy Teatru Maska, mieszkańcy Rzeszowa oraz zaproszeni goście podczas rzeszowskiej odsłony X Narodowego Czytania. 

Narodowe Czytanie odbędzie się 4 września br. w ogrodach bernardyńskich przy ulicy Sokoła 8. Od godz. 16:00 będą czytane wybrane fragmenty utworu „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Do tej inicjatywy włączą się aktorzy rzeszowskiego Teatru Maska, mieszkańcy regionu oraz zaproszeni goście. 

To nie jedyne atrakcje Narodowego Czytania. Inscenizację fragmentów dramatu wykona młodzież pod kierunkiem aktora Kamila Dobrowolskiego. Zaplanowano także pamiątkowe pieczętowanie prywatnych egzemplarzy lektury okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP w improwizowanym saloniku pani Dulskiej.

Na uczestników Narodowego Czytania czekać będzie też słodki poczęstunek – pischinger. Ci, którzy przyjdą 4 września do ogrodów bernardyńskich, będą mogli się poddać wyplataniu warkoczy przez warkoczykarnia.pl, nie zabraknie tradycyjnych gier i zabaw dla dzieci, ekspozycji kapeluszy z pracowni „Modniarstwo” Ewy Dudek. 

To wciąż nie koniec atrakcji. Będzie można również wziąć udział w warsztatach robótek na szydełku, wyszywaniu i cerowaniu dla dorosłych oraz warsztatach plastycznych dla dzieci.

W ogrodach będzie także okolicznościowa czytelnia prasy, m.in. wydanej z tej okazji jednodniówki z recenzjami, komentarzami, zapowiedziami i innymi wycinkami prasowymi dotyczącymi sztuki Gabrieli Zapolskiej, w oparciu o materiały z Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej, w tym lokalnej prasy z roku 1907.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

X Narodowe Czytanie to także warsztaty muzyczne „Mela do gam”, „Jak to działa? Pan Pianinko, czyli pianino bez tajemnic” oraz improwizowany koncert uczestników. Dodatkowymi atrakcjami będą pamiątkowe zdjęcia z rekwizytami w fotobudce, pokaz ogromnych baniek mydlanych i baniek „dymnych”.

Zaplanowano jeszcze warsztaty cyrkowe dla dzieci, taniec cake-walk – nauka oraz pokaz w wykonaniu studia tańca Lindy dOt. Na finał Narodowego Czytania na placu przy bibliotece przy ulica Sokoła 13 zaplanowano o godz. 19:00 pokaz filmu „Dulscy” z 1975 roku w reżyserii Jana Rybkowskiego. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. 

Organizatorem X Narodowego Czytania w Rzeszowie jest Urząd Miasta Rzeszowa, patronuje mu prezydent RP, a koordynatorem wydarzenia jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama