Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Podczas jedenastej odsłony Narodowego Czytania będziemy czytać wspólnie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Rzeszowianie usłyszą takie utwory jak: „Świtezianka”, „Romantyczność”, czy „Pani Twardowska”. 

Koordynatorem rzeszowskiej odsłony Narodowego Czytania jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna. Wydarzenie zaplanowano na 3 września. W Rzeszowie odbędzie się w ogrodach bernardyńskich (ulica Sokoła 8), od godz. 16:00 do 18:00. 

Podczas 11. Narodowego Czytania będziemy czytać wspólnie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zbiór 14 utworów, wchodzących w pierwszy tom „Poezyj”, opublikowano w czerwcu 1822 roku w Wilnie i dał początek polskiemu romantyzmowi.

– Wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności, został wykreowany przez wybitnego autora na tle nastrojowej przyrody. Te oryginalne i nowatorskie wiersze ujmują naturalnością stylu i prostotą języka – informuje Natalia Szwedo z WiMBP. 

Z okazji 200-lecia wydania tego zbioru, Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. W czytaniu „Ballad i romansów” w Rzeszowie wezmą udział aktorzy Teatru Maska, mieszkańcy regionu oraz zaproszeni goście. 

Narodowe Czytanie będzie połączone z Rodzinnym Piknikiem Czytelniczym. W ogrodach bernardyńskich stanie namiot „Karczma RZYM”, w którym będzie można na lekturze otrzymać pieczątkę okolicznościową pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Ponadto rzeszowska florystka Grażyna Talarkowska poprowadzi warsztaty z uplatania wianków z naturalnych kwiatów. Będą również warsztaty kolażu, ozdabianie serc z papieru, a dla dzieci warsztaty recyklingowe DIY z robienia pajęczyn, sówek i różnych strachów. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Drużyna Grodu Horodna zaprezentuje wczesnośredniowieczne obozowisko, stroje, uzbrojenie, rzemiosło (tkactwo, filcowanie, piśmiennictwo, garncarstwo) i zapasy rycerskie. Z kolei Maciej Harna zaprezentuje grę na lirze korbowej.  

Atrakcji będzie jeszcze więcej Marta Berdel, muzykoterapeutka, pedagog tańców etnicznych, założycielka projektu „Etno.wirownia”, poprowadzi zabawy taneczne i pląsy na trawie, a na cymbałach wileńskich zagra Anna Broda. 

Dla najmłodszych przewidziano jeszcze wyplatanie warkoczyków i pokaz baniek dymnych. Z okazji Narodowego Czytania dostępna będzie jednodniówka „Cuda-wianki Świtezianki”, przybliżająca postać wieszcza i okoliczności narodzin polskiego romantyzmu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama