Koncert rodziny Pospieszalskich, pielgrzymka szlakiem świętych po ulicach Rzeszowa, flash mob oraz inne atrakcje dla dzieci i dorosłych – to wszystko z okazji XV Dnia Papieskiego. W niedzielę otwarcie Parku Papieskiego.

Dzień Papieski jest organizowany w całej Polsce od 15 lat. Idea tej uroczystości narodziła się po pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1999 r W tym roku obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy hasło „Jan Paweł II – Patron Rodziny”.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która organizuje ogólnopolskie Dni Papieskie, zbiera pieniądze na stypendium dla niezamożnej, lecz uzdolnionej młodzieży z terenów wiejskich. Stypendystami są uczniowie szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, a także już ponad 1000 studentów z 60 uczelni, także zagranicznych.

Podstawowe kryteria otrzymania stypendium to średnia ocen – minimum 4,8; pochodzenie z małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców oraz trudna sytuacja finansowa. Stypendyści nazywani są „Żywym Pomnikiem Jana Pawła II”. W wydarzeniach Dnia Papieskiego uczestniczą jako wolontariusze.

W Rzeszowie będą zaangażowani przy zbieraniu datków, pełnieniu dyżurów przy stacjach pielgrzymki, czy asyście podczas liturgii zaplanowanej na jubileuszowe obchody Dnia Papieskiego.

Znasz rzeszowskich świętych?

Pielgrzymowanie Rzeszowskim Szlakiem Świętych zaczęło się w piątek (9 października). Pielgrzymi przemierzają trasę kościołów związanych ze świętymi. Jednym z nich jest Fara Rzeszowska, z którą związana jest beatyfikowana przez polskiego papieża Natalia Tułasiewicz. Nauczycielka, która urodziła się w Rzeszowie w 1906 r., nazywana „żywą ewangelią”, zginęła w wieku 41 lat w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Ravensbrück.

Punktami pielgrzymki są także świeckie miejsca związane z Janem Pawłem II, takie jak rzeszowski ratusz. Pielgrzymi do niedzieli (11 października) będą wędrować od godz. 9:00 do 18:00. W niedzielę wędrówka ma być zakończona nieco wcześniej, bo o 17:00.

Organizatorzy zapowiadają, że dla wytrwałych uczestników w niedzielę odbędzie się losowanie atrakcyjnych nagród około godz. 19:00 w Parku Papieskim.

Trasa Rzeszowskiego Szlaku Świętego będzie wiodła przez Farę Rzeszowską, ratusz, sanktuarium MB Saletyńskiej, kościół św. Jadwigi Królowej, kościół Bł. Karoliny Kózki, kościół św. Józefa Sebastiana, Pelczara, bazylika mniejszą oo. Bernardynów, Krzyż Ofiar Komunizmu, kościół św. Krzyża, kościół św. Józefa na Staromieściu, katedrę rzeszowską i Park Papieski

Pospieszalscy na otwarcie Parku Papieskiego

Ważnym punktem obchodów przygotowujących do XV Dnia Papieskiego jest adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji rodzin w kościele pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie. Odbędzie się ona w sobotę (10 października) od godz. 10:00 do 18:00 w górnej części kościoła, natomiast od 19:00 do 5:30 rano adoracja będzie w dolnej części kościoła.

Otwarcie Parku Papieskiego przypada na niedzielę (11 października), czyli na jubileuszowy Dzień Papieski. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Rzeszowie zaplanowała blok artystyczny dla dzieci, czyli konkursy plastyczne z nagrodami. Papieska Wioska Dziecięca ma być otwarta dla zainteresowanych od 12:30 do 18:30.

Wolontariusze papiescy zapraszają na godzinę 13:30 do wspólnego śpiewania. Zachęcają do ubrania się na żółto, bo to kolor mocno kojarzący się z papieżem. Wtedy odbędzie się flash mob „Raz i dwa dla JP2”.

Msza święta zaplanowana jest o godzinie 15:00 w katedrze rzeszowskiej. Uroczystość otwarcia Parku Papieskiego rozpocznie się o godz. 16:30. Pół godziny później wystąpi chór katedralny z udziałem aktorów z Teatru Maska.  Zostanie także odczytany list do papieża Franciszka. Potem będzie można w parku posłuchać koncertu rodziny Pospieszalskich od godz. 18:00 do 21:00.

XV Dzień Papieski zakończy Apel Jasnogórski.

SABINA LEWICKA

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama