Zdjęcie: Pixabay

Najlepsi szachiści z Rzeszowa i okolic stoczą bój o tytuł mistrza stolicy Podkarpacia. Zawody odbędą się w dniach 8-12 listopada. 

Mistrzostwa Rzeszowa już po raz trzeci odbędą się w słocińskiej filii Rzeszowskiego Domu Kultury, przy ul. Paderewskiego 154. Do rozgrywek może zgłosić się każdy, także ci, którzy po prostu lubią grać w szachy i nigdy nie brali udziału w żadnym turnieju. W dotychczasowych czternastu edycjach rozgrywek wzięło udział łącznie ponad 550 osób.

Pomysłodawcą turnieju oraz jego organizatorem jest Roman Wąsik, założyciel Rzeszowskiego Klubu Szachowego, zasłużony sędzia, trener, który wychował m.in. Miłosza Szpara, obecnego mistrza międzynarodowego (drugi w hierarchii szachowych tytułów, zaraz po arcymistrzu), nauczyciel i popularyzator szachów.

To Wąsik w 2008 roku wpadł na pomysł, że nasze miasto powinno mieć swoje mistrzostwa i swojego mistrza. – Właściwie to ja nie wymyśliłem tego turnieju, tylko go reaktywowałem i zacząłem organizować w rozszerzonej wersji – wyjaśnia Roman Wąsik. Przed reaktywacją, ostatnie Mistrzostwa Rzeszowa w szachach odbyły się w 1988 roku.

Mistrzostwa Rzeszowa odbywają się w formule szachów klasycznych. W grupie A to 90 minut na partię dla jednego gracza plus 30 sekund przy każdym posunięciu. W grupie B to sztywne 90 minut na zawodnika, a w grupie dziecięcej – 60 minut. To wystarczająco dużo czasu, by pomyśleć nad każdym ruchem i wykonać w swoim odczuciu najlepsze posunięcie.

W każdym z turniejów do rozegrania jest 9 rund.

Dla każdego coś odpowiedniego

W grupie A, której rozgrywki ruszą w środę (8 listopada) o godz. 17:00, grają zawodnicy z rankingami polskimi lub FIDE od 1700 w górę. Poziom gier jest bardzo wysoki. Niekwestionowanym specjalistą od mistrzostw Rzeszowa jest Krzysztof Pulik (przez lata zawodnik LKS-u Parnas Stara Wieś, a dziś Szachownicy Rzeszów), który stał na podium w pierwszych jedenastu edycjach turnieju, z czego siedmiokrotnie na najwyższym.

Przed rokiem najsilniejszy okazał się Maciej Zalega, reprezentujący Gwiazdę Bydgoszcz. Zwycięzca rozgrywek, obok pucharu i nagród pieniężnych, otrzymuje zaszczytny tytuł mistrza Rzeszowa.

Grupa B, która startuje pół godziny później (8 listopada, 17:30), to rozgrywki dla młodzieży do lat 14, a także zawodników do rankingów 1699 oraz amatorów, którzy grają w szachy ze znajomymi i chcieliby się spróbować w turnieju. W zeszłym roku objawił się gracz, który nigdy wcześniej nie grał w turniejach, ale był tak dobry, że zdobył w rozgrywkach 6,5 punktu i zajął czwarte miejsce. Dziś jest członkiem Rzeszowskiego Klubu Szachowego.

Zwycięzca grupy – dla porządku – nie otrzymuje tytułu mistrza Rzeszowa (ten może być tylko jeden), a jedynie zwycięzcy grupy B.

Z kolei grupa najmłodsza startuje dzień później, w czwartek 9 listopada o 17:00. W rozgrywkach do lat 10 mogą sprawdzić się dzieci. Turniej jest otwarty, startuje w nim więc zawsze kilkoro silnych szachistów w tym wieku. Poziom jest bardzo zróżnicowany, dlatego najprawdopodobniej każdy znajdzie rywala, z którym rozegra ciekawą, wyrównaną partię.

Zwycięzca grupy może się tytułować mistrzem Rzeszowa do lat 10. W zeszłym roku turniej z kompletem 9 punktów zwyciężył reprezentant Rzeszowskiego Klubu Szachowego Piotr Pomianek. Była to dopiero trzecia taka sytuacja w historii, gdy zwycięzca tej grupy uzyskał komplet punktów. Za każdym razem był to zawodnik RzKSz-u.

Rozgrywki wśród dzieci Roman Wąsik określa jako priorytetowe. – Każdy dzieciak powinien mieć w wieku rozwojowym styczność z tym sportem. Nie dla wszystkich musi to być wiodąca dyscyplina, ale wszyscy powinni mieć z nią pewną przygodę – mówi. 

Osobne tytuły są przyznawane w kategorii kobiet oraz dziewcząt do lat 10. Wszystkie turnieje kończą się w niedzielę, 12 listopada, o 16:30. Podczas uroczystej gali rozdawane są liczne nagrody. Nie są to tylko puchary dla zwycięzców. W grupie dziecięcej nagrody rzeczowe będą zgodnie ze zwyczajem przygotowane dla wszystkich uczestników.

Gdzie się zapisać?

Zapisów na zawody trwają w serwisie ChessArbiter. Dla grupy A link jest TUTAJ, dla grupy B – TUTAJ, dla kategorii do lat 10 – TUTAJ. Tam można znaleźć również regulamin turnieju oraz rozpiskę godzin, w których mają rozpoczynać się poszczególne rundy. Warunkiem przyjęcia do turnieju jest opłata wpisowego na konto Rzeszowskiego Klubu Szachowego.

oprac. (pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama