Zdjęcie: Jakub Dworak / Rzeszów News

Kwesta na ulicach Rzeszowa, Wioska Papieska na Politechnice Rzeszowskiej, kiermasz kremówek przy kościołach – 16 października XXII Dzień Papieski.

Dzień Papieski w polskim Kościele katolickim obchodzony jest od 2001 roku. Przypada on zawsze w niedzielę przed 16 października – rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyłę na papieża. W tym roku mijają 44 lata od tamtych wydarzeń.  

XXII Dzień Papieski w Rzeszowie pod hasłem „Blask Prawdy” odbędzie się 16 października. Towarzyszyć mu będzie zbiórka pieniędzy przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z małych miejscowości, ubogich rodzin.

– Dodatkowo, to wydarzenie, kiedy my, stypendyści, możemy pokazać naszą młodość, pokazać, że jesteśmy „żywym pomnikiem” św. Jana Pawła II – twierdzi Małgorzata Gredes, rzecznik Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w Rzeszowie. 

16 października, oprócz kwesty na ulicach, na terenie Politechniki Rzeszowskiej stanie Wioska  Papieska – tam od godz. 15:00 do 18:00 będą atrakcje i zabawy dla dzieci, młodzieży i rodzin, a także konkurs wiedzy o papieżu dla dzieci i młodzieży. 

Przy katedrze i wybranych kościołach będzie się odbywał kiermasz kremówek. Na 16 października zaplanowano także mszę świętą o godz. 11:30 w kościele pw. Podwyższenia św. Krzyża (ul. Krakowska).

Dzień Papieski poprzedzi szereg innych wydarzeń religijnych. 2 października ulicami Rzeszowa przejdzie różaniec. Początek o godz. 15:00 przy Krzyżu Ofiar Komunizmu (w pobliżu Zamku Lubomirskich).

Od 10 do 15 października (poniedziałek-sobota) odbywać się będą pielgrzymki Rzeszowskim Szlakiem Świętych. Na trasie są miejsca związane z Janem Pawłem II i osobami, które beatyfikował.

Trasa pielgrzymowania: ratusz, Fara, bazylika oo. Bernardynów, kościół Saletynów, kościół pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja, Krzyż Ofiar Komunizmu, katedra rzeszowska, kościół św. Jadwigi, kościół bł. Karoliny oraz kościół pw. Jana Pawła II na osiedlu Wilkowyja.

Pielgrzymowanie będzie się odbywało po różańcach w poszczególnych kościołach, około godz. 17:00-18:30. 12 października zaplanowano pielgrzymowanie dla szkół, od godz. 9:00 do 13:00. – Będzie ono miało formę gry miejskiej, na terenie Rzeszowa – wyjaśnia Gredes.

15 października także odbywać się będzie kwesta na ulicach Rzeszowa oraz Bieg Papieski w Parku Papieskim przy katedrze rzeszowskiej. Bieg organizuje Ochotnicze Hufce Pracy, początek o godz. 12:00.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama