Zdjęcie: Pixabay
Reklama

8 koncertów muzyki organowej i kameralnej zaplanowano w rzeszowskich świątyniach.  W niedzielę (1 lipca) rozpocznie się kolejna edycja festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”.

ALEKSANDRA WOJNAROWSKA

Już od 27 lat muzyka organowa i kameralna z udziałem organów rozbrzmiewa latem w Rzeszowie. W tym roku także będziecie mieli szansę usłyszeć piękne dźwięki nie tyko organów, ale także skrzypiec, marimby, wibrafonu, waltorni, fletu, puzonów, a nawet ludzkiego głosu.

Tegoroczny festiwal „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa” rozpocznie się w niedzielę (1 lipca) i potrwa do 19 sierpnia. Zaplanowano 8 koncertów, które odbędą się w katedrze, w kościele św. Krzyża oraz Wniebowzięcia NMP w Zalesiu.

W ramach tegorocznego festiwalu wystąpią renomowani wirtuozi organów oraz inni instrumentaliści i śpiewacy z Niemiec, Włoch, Rosji, USA i oczywiście z Polski. Rzeszowskiemu programowi będą towarzyszyć dwa cykle: „Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie” oraz „Koncerty organowe w bazylice Jezuitów w Starej Wsi”.

Podobnie jak w latach ubiegłych, melomani będą mogli wysłuchać sporą porcję muzyki organowej i kameralnej, pochodzącą z różnych obszarów kulturowych Europy.

Panorama historyczna i geograficzna muzyki widniejącej w programie każdego z koncertów jest obszerna: od dzieł polskiego renesansu, dawnej muzyki hiszpańskiej, włoskiej, poprzez dojrzałą polifonię na czele z Johannem Sebastianem Bachem, dzieła romantyków niemieckich i francuskich symfoników, klasyków muzyki rosyjskiej, w tym Piotra Czajkowskiego, aż po kompozycje napisane współcześnie, a nawet improwizacje organowe.

Organizatorzy zapewniają, że każdy z koncertów będzie ciekawy i odmienny pod względem proponowanego repertuaru, a także różnorodnej obsady wykonawczej. Ze względu na wypadającą w tym roku 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, dużą część repertuaru ma stanowić muzyka polska.

Głównym organizatorem tegorocznej edycji festiwalu jest po raz pierwszy Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, powołana w celu organizacji festiwali muzyki organowej na Podkarpaciu i w Małopolsce.

Wstęp na festiwal jest bezpłatny.

PROGRAM:

8 lipca, godz. 20:00 – Katedra

Józef Serafin – organy

Krakowski Akademicki Chór Organum

Bogusław Grzybek – dyrygent

15 lipca, godz. 19:30 – Kościół św. Krzyża

Marek Stefański – organy

Piotr Kusiewicz – tenor

22 lipca, godz. 19:30 – Kościół św. Krzyża

Łukasz Mateja – organy

Katarzyna Mateja – skrzypce

29 lipca, godz. 20:00 – Katedra

Dariusz Bąkowski-Kois – organy

Tomasz Sobaniec – instrumenty perkusyjne

5 sierpnia, godz. 20:00, Katedra

Bernhard Leonardy (Niemcy) – organy

Jacek Muzyk (USA) – waltornia

12 sierpnia, godz. 20:00 – Katedra

Ekaterina Daniłowa (Rosja) – organy

15 sierpnia, godz. 18:00 – Kościół Wniebowzięcia NMP w Zalesiu

Mariusz Ryś – organy

Jacek Ścibor – tenor

19 sierpnia, godz. 20:00 – Katedra

Maurizio Corazza (Włochy) – organy

Bielski Kwartet Puzonowy

Tomasz Stolarczyk – puzon tenorowy

Karol Gajda – puzon tenorowy

Bartłomiej Witek – puzon tenorowy

Zdzisław Stolarczyk – puzon basowy 

Zdjęcie: Materiały organizatorów

 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: