Z Rzeszowa wyruszyły kolejne transporty z darami dla Ukrainy

Reklama

W niedzielę pomoc została przekazana do Tarnopola, a w poniedziałek wyruszył transport do Iwano-Frankowska.

 

Zdjęcia: Michała Hubala / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie 

– W odpowiedzi na apel marszałka o pomoc dla walczącej Ukrainy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego wyruszyły pierwsze transporty z potrzebnymi rzeczami – poinformował w poniedziałek urząd. 

Transport do Tarnopola został zorganizowany wspólnie z rzeszowskim oddziałem PCK. Wśród przekazanych rzeczy znalazły się: środki czystości, pościel, koce, karimaty, śpiwory, odzież, żywność a także agregaty prądotwórcze. Wszystkie rzeczy przewieziono na przejście graniczne w Medyce, gdzie odebrali je przedstawiciele tarnopolskiego samorządu.

Kolejny transport z pomocą wyruszył z urzędu marszałkowskiego do Iwano-Frankowska. Wśród przekazanych darów były tak jak w transporcie do Tarnopola – żywność (makarony, ryż, kawa, herbata, gorące kubki, zupy w proszku), środki czystości, koce, poduszki, karimaty, śpiwory. Dużą część transportu stanowiły rzeczy potrzebne strażakom, m.in. ubrania i profesjonalne wyposażenie strażackie, a także agregaty prądotwórcze.

– Działamy najlepiej jak potrafimy w tej sytuacji.  Jesteśmy w kontakcie z samorządami z Ukrainy, odpowiadamy na ich bieżące potrzeby i apelujemy nadal do wszystkich w naszym kraju o dalszą pomoc dla walczących sąsiadów – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie przyjechały cztery tiry darów w odpowiedzi na apel skierowany do Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. To rzeczy zebrane przez mieszkańców Łodzi i przekazane przez tamtejszy samorząd. Koce, żywność, środki czystości, śpiwory itp. są teraz segregowane, rozdzielane i będą wysyłane do ukraińskich miejscowości. Pierwszy transport wyruszy do Borysława w obwodzie lwowskim. To jedna z miejscowości, które zgłosiły się o pomoc.

Do ROPS-u trafił transport z pomocą z Wrocławia, m.in. z rzeczami dla dzieci. – Kolejne samorządy dzwonią, zgłaszają informacje, że będą wysyłać nam pomoc – mówi Jerzy Jęczmienionka, dyrektor ROPS. Podkarpacki Bank Żywności udostępnił pomieszczenia do magazynowania tych rzeczy.  

Ukraińskie służby potrzebują pilnie różnorodnego wsparcia. Przedsiębiorstwa oraz osoby fizyczne mogą wpłacać darowizny na konto Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych lub przekazywać dary (wykaz potrzebnych rzeczy na końcu tekstu) do budynku Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie przy al. Ł. Cieplińskiego 4.

– Trafią one do służb ratowniczych na Ukrainie. Udzielone wsparcie finansowe posłuży do zakupu niezbędnego sprzętu, który niezwłocznie zostanie przekazany do służb ukraińskich — wyjaśnia Monika Konopka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. 

Wszelkie pytania dotyczące pomocy Ukrainie można kierować na adres: pomoc.ukraina@podkarpackie.pl. Można też dzwonić na numery: 17 850 17 09, +48 605 083 500.

Dane do darowizn: Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 6, 35-959 Rzeszów, nr konta: 60 1240 2614 1111 0011 1180 9919 (Bank Pekao SA), w tytule: „POMOC DLA UKRAINY”.

Wykaz potrzebnych rzeczy i sprzętu:

1. Środki medyczne i opatrunkowe

2. Śpiwory

3. Karimaty

4. Odzież ochronna dla strażaków

5. Cyfrowy wzmacniacz radiowy VHF

6. Radiotelefony cyfrowe (stacjonarne, samochodowe, przenośne)

7. Telefon satelitarny

8. Torby medyczne

9 Torba Ambu

10. Kołnierz ortopedyczny typ SCHANTZA

11. Nosze do unieruchamiania medycznego

12. Deska medyczna dla poszkodowanych (ratownicza)

13. Osłona termiczna (kombinezon)

14. Folie NRC

15. Indywidualna stabilizacja medyczna poszkodowanych

16. Latarki różnych typów

17. Łóżka składane

18. Namioty dmuchane

19. Nagrzewnice

20. Obuwie taktyczne/ochronne

21. Środki ochrony osobistej (kombinezony kwasoodporne)

22. Węże pożarnicze o różnych średnicach

23. Beczki ogniowe

24. Lornetki z wielokrotnością 30.

25. Żywność i produkty spożywcze o wydłużonym terminie przydatności – nie jest to priorytet

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama