W piątek został wmurowany kamień węgielny pod budowę bloku kogeneracyjnego Elektrociepłowni Rzeszów. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Będzie kosztowała prawie 110 milionów złotych.

[Not a valid template]

 

Uroczystego wmurowania kamienia węgielnego i podpisania aktu erekcyjnego dokonano w piątek. Będzie to pierwszy tego typu obiekt energetyczny w grupie kapitałowej PGE i największy obecnie blok silnikowy na gaz w Polsce. Nowy kogeneracyjny blok gazowy silnikowy składał się będzie z czterech generatorów elektrycznych produkcji ABB napędzanych silnikami tłokowymi firmy Rolls-Royce. Całkowita moc elektryczna bloku wynosić będzie ok. 29 MWe, a moc cieplna ok. 27 MWt.

Nowy obiekt będzie źródłem kogeneracyjnym zasilanym gazem ziemnym i pozwoli produkować jednocześnie energię cieplną i elektryczną w oparciu o silniki spalinowe tłokowe. Inwestycję zrealizuje firma Introl z Katowic za 87,4 mln zł, natomiast cała wartość projektu będzie się kształtować na poziomie ok. 110 mln zł brutto.

– Realizacja inwestycji umożliwi zwiększenie sprawności wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w oparciu o wysokosprawną kogenerację z dotychczasowych 65% do ok. 85%, a poprzez ograniczenie pracy kotłów węglowych zimą i całkowite ich zastąpienie latem, spowoduje ograniczenie emisji dwutlenku węgla i dwutlenku siarki – powiedział podczas uroczystości Jacek Kaczorowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Blok sprawi, że produkcja energii elektrycznej i ciepła będzie większa i jeszcze bardziej efektywna, a ceny ciepła, którego odbiorcą głównie jest Rzeszów, będą stabilne.

– Rozwój naszego państwa i jego poszczególnych regionów nie będzie możliwy bez stworzenia skutecznych mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo energetyczne kraju – dodał Lucjan Kuźniar, wicemarszałek podkarpacki.

Nowy obiekt przemysłowy na mapie Rzeszowa zwiększy także bezpieczeństwo energetyczne i wzmocni pozycję firmy wśród przedsiębiorstw z branży. Inwestycja jest współfinansowana z unijnych pieniędzy – 30 mln zł.  Budowa bloku ma się zakończyć we wrześniu 2014 r.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama