Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Dwóch psychologów, psychiatra i seksuolog przez najbliższe cztery tygodnie będą badali 37-letniego Artura R., podejrzanego o zabójstwo psycholożki Zakładu Karnego w Rzeszowie.

Obserwacja psychiatryczna Artura R. rozpoczęła się we wtorek, 25 października. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie, dla dobra śledztwa, nie ujawnia, gdzie jest prowadzone badanie. Zazwyczaj takie obserwacje przeprowadzane są w Areszcie Śledczym w Krakowie. Wiadomo, że Artura R. tam nie przewieziono. 

Zgodę na obserwację psychiatryczną Artura R. wydał Sąd Okręgowy w Rzeszowie, na wniosek miejscowej prokuratury. Obserwacja jest konieczna, bo wcześniej na podstawie jednorazowego badania biegli nie byli w stanie określić, czy Artur R. w chwili zabójstwa 39-letniej Bogumiły Bieniek-Pasierb, psycholożki Zakładu Karnego w Rzeszowie, był poczytalny.

– Obserwacja może być przedłużona maksymalnie o dwa tygodnie – do sześciu, na wniosek zespołu biegłych – wyjaśnia Krzysztof Ciechanowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, która spodziewa się, że opinię otrzyma najwcześniej na początku grudnia br. Od treści opinii zależy ostateczny finał prokuratorskiego śledztwa.  

– Czy skierujemy do sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, czy umorzymy śledztwo wraz z wnioskiem o umieszczenie Artura R. w szpitalu psychiatrycznym w warunkach więziennych – dodaje prokurator Ciechanowski. Plan zakładał, że śledztwo zostanie zamknięte jeszcze przed wakacjami, potem przeciągnął się on do października, a teraz do grudnia.      

Artur R. zaatakował nożyczkami Bogumiłę Bieniek-Pasierb 22 lutego br. w jej w gabinecie w trakcie rutynowej konsultacji psychologicznej. Funkcjonariuszka wykrwawiła się na śmierć. Specjalna komisja orzekła, że funkcjonariusze Zakładu Karnego w Rzeszowie nie popełnili błędów i nie wyciągnięto wobec nich żadnych konsekwencji służbowych. 

Ale oddzielne śledztwo w sprawie ewentualnego niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy więzienia jest badany przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie. Śledztwo wciąż trwa, nikomu dotychczas nie przedstawiono zarzutów. 

Artur R. w trakcie pobytu za kratkami (jest w innej sprawie oskarżony o zgwałcenie 4 kobiet) odbył ok. 80 rozmów z więziennymi psychologami, z czego z Bogumiłą Bieniek-Pasierb spotkał się 19 razy, konsultacja 22 lutego była 20 z kolei. Wszystkie poprzednie przeprowadzono w tych samych warunkach. Psycholożka osierociła dwoje małych synów.

Po lutowej tragedii konsultacje psychologiczne z osadzonymi we wszystkich więzieniach w całej Polsce odbywają się za kratkami.  

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama