Reklama

W dniu wyborów prezydenckich (10 maja) odbędą się w Rzeszowie drugie wybory – literackie. Będzie można zagłosować na ulubionego literata klasycznego i współczesnego.

Idea Wyborów Literackich zrodziła się we Wrocławiu w ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i jest realizowana w kilku miastach w Polsce. Ma zachęcać do podzielenia się swoimi preferencjami i do zbudowania społecznej bazy gustów literackich Polek i Polaków.

4-osobowa komisja wyborcza

Ogólnopolska akcja literacka zostanie przeniesiona także na rzeszowski grunt. Odbędzie się 10 maja od godz. 10:00 do 18:00 w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury przy ul. Jagiellońskiej 24 (budynek Estrady Rzeszowskiej) oraz w Estrada Caffe (kawiarnia w Rynku, Trasa Podziemna).

W obecności komisji wyborczej będzie można oddać swój głos na ulubionego poetę czy pisarza polskiego. W komisji zasiadają rozpoznawalni poeci z Podkarpacia, organizatorzy wielu akcji literackich: Katarzyna Bolec, Sabina Lewicka, Stanisław Dłuski, Piotr Durak.

Głosy zbierają wolontariusze, ubrani w koszulki z logo akcji, z oznaczonymi urnami wyborczymi.

W ramach akcji „Wybory Literackie” głosuje kilka miast m.in. Warszawa, Kraków, Poznań, Lublin, Łódź, Wrocław. Celem jest zbadanie preferencji literackich mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia. Głosować może każdy, kto skończył 6 lat (w towarzystwie osoby dorosłej).

Jak głosować?

W Estrada Caffe głosy można oddawać od godz. 10:00 do 15:00, w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury od 15:00 do 18:00.

Mechanizm głosowania jest prosty. Przed każdymi wyborami tworzone są dwie listy – pisarzy klasycznych (od Kochanowskiego po Różewicza) i współczesnych. Każdy wyborca oddaje dwa głosy.

– By nie wyeliminować szans na zwycięzco żadnego z pisarzy, czytelnicy mogą uzupełniać listy zgłaszając swoich kandydatów w obu kategoriach – tłumaczy Ewelina Jurasz z Estrady Rzeszowskiej.

W ten sposób zostanie stworzona lista literackich reprezentantów Polski w Europie, ulubionych pisarzy lokalnych, krajowych reprezentantów oraz największego wieszcza narodowego.

Głosować można także przez internet TUTAJ. Mogą to zrobić osoby, które ukończyły 13 lat.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama