Czy uczelnie powinny organizować zajęcia dla studentów w Zielone Świątki, które w tym roku wypadają 15 maja? Część studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z Rzeszowa uważa, że nie. Niektórzy o reakcję poprosili Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zielone Świątki to inaczej Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, którą obchodzi się w Kościele katolickim 49 dni po Wielkanocy. Termin święta uzależniony jest od daty Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

W tym roku katolicy będą celebrować Zielone Świątki w najbliższą niedzielę (15 maja). To dzień wolny od pracy i nauki.

Jedna ze studentek Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, która studiuje zaocznie, poinformowała nas, że uczelnia na 15 maja przewidziała normalny grafik zajęć, a dodatkowo zaliczenia.

– Skontaktowałam się z dziekanatem, gdyż nie dowierzałam, że uczelnia, która uczy studentów prawa, sama to prawo łamie. Uzyskałam informację, że dziekanat normalnie w tym dniu pracuje, jak i również zajęcia normalnie się w tym dniu odbywają. Na moje pytanie, czy w Boże Narodzenie też plan zajęć będzie rozpisany, zostałam poinformowana, że pretensji nie mogę mieć, bo panie z dziekanatu też przychodzą do pracy – relacjonuje studentka WSPiA (jej nazwisko do wiadomości redakcji).

Studenci rzeszowskiej uczelni uważają, że w Zielone Świątki nie powinno być zajęć. – Polacy to jeden z najbardziej z zapracowanych narodów, gdzie dzień wolny od pracy to czas który można poświęcić rodzinie, a uczelnia prywatna powinna uszanować prawo studentów do godnego świętowania tego dnia – uważają niektórzy studenci.

– W przypadku, gdyby kazano uczniom podstawówki przyjść na zajęcia np. w Boże Ciało natychmiast by interweniowało kuratorium. Czy uczelnie prywatne mogą robić, co chcą bezkarnie? – pytają studenci. Jeden z nich z prośbą o reakcję zwrócił się do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

WSPiA: Do nas skargi nie dotarły

Co na to wszystko WSPiA? Przemysław Pawlak, rzecznik uczelni, twierdzi, że jej studenci na początku każdego semestru otrzymują rozkład zajęć i daty wszystkich weekendów zjazdowych. Pawlak wyjaśnia, że w każdą pierwszą sobotę miesiąca w WSPiA organizowane są spotkania starostów poszczególnych lat z władzami uczelni i wydziałów, na których studenci zgłaszają wszelkie zastrzeżenia i problemy.

– Ostatnie takie spotkanie odbyło się 7 maja 2016 r. i żaden ze studentów nie podniósł kwestii terminu najbliższego zjazdu – twierdzi Przemysław Pawlak.

Uczelnia jest zdziwiona, że studenci poskarżyli się mediom, a nie próbowali sprawy wyjaśnić u władz WSPiA. Przedstawiciele uczelni uważają, że jej władze „w odpowiednim czasie mogłyby zareagować na propozycje studentów”. Po naszej interwencji, uczelnia przeprowadziła konsultacje ze studentami oraz samorządem studenckim.

– Studenci nie widzą problemu i nie chcą zmiany w organizacji najbliższego zjazdu – przekonuje Przemysław Pawlak. Dodaje, że plan zajęć studentów studiów zaoczonych został tak skonstruowany, aby zaplanowany materiał był zrealizowany. Pawlak przypomina też, że wykłady w WSPiA nie są obowiązkowe, a wszystkie materiały z wykładu, jego streszczenie i zagadnienia można znaleźć w „Niezbędniku Studenta WSPiA”.

– Niezorganizowanie najbliższego zjazdu spowodowałoby, że zajęcia i letnia sesja egzaminacyjna na studiach niestacjonarnych zakończyłyby się dopiero pod koniec lipca 2016 r. – mówi Przemysław Pawlak.

Okazuje się też, że WSPiA nie jest jedyną uczelnią, która organizuje zajęcia w Zielone Świątki. Podobnie jest w pozostałych rzeszowskich szkołach wyższych.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama