Reklama

Czy uczelnie powinny organizować zajęcia dla studentów w Zielone Świątki, które w tym roku wypadają 15 maja? Część studentów Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z Rzeszowa uważa, że nie. Niektórzy o reakcję poprosili Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zielone Świątki to inaczej Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, którą obchodzi się w Kościele katolickim 49 dni po Wielkanocy. Termin święta uzależniony jest od daty Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

W tym roku katolicy będą celebrować Zielone Świątki w najbliższą niedzielę (15 maja). To dzień wolny od pracy i nauki.

Jedna ze studentek Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie, która studiuje zaocznie, poinformowała nas, że uczelnia na 15 maja przewidziała normalny grafik zajęć, a dodatkowo zaliczenia.

– Skontaktowałam się z dziekanatem, gdyż nie dowierzałam, że uczelnia, która uczy studentów prawa, sama to prawo łamie. Uzyskałam informację, że dziekanat normalnie w tym dniu pracuje, jak i również zajęcia normalnie się w tym dniu odbywają. Na moje pytanie, czy w Boże Narodzenie też plan zajęć będzie rozpisany, zostałam poinformowana, że pretensji nie mogę mieć, bo panie z dziekanatu też przychodzą do pracy – relacjonuje studentka WSPiA (jej nazwisko do wiadomości redakcji).

Studenci rzeszowskiej uczelni uważają, że w Zielone Świątki nie powinno być zajęć. – Polacy to jeden z najbardziej z zapracowanych narodów, gdzie dzień wolny od pracy to czas który można poświęcić rodzinie, a uczelnia prywatna powinna uszanować prawo studentów do godnego świętowania tego dnia – uważają niektórzy studenci.

– W przypadku, gdyby kazano uczniom podstawówki przyjść na zajęcia np. w Boże Ciało natychmiast by interweniowało kuratorium. Czy uczelnie prywatne mogą robić, co chcą bezkarnie? – pytają studenci. Jeden z nich z prośbą o reakcję zwrócił się do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

WSPiA: Do nas skargi nie dotarły

Co na to wszystko WSPiA? Przemysław Pawlak, rzecznik uczelni, twierdzi, że jej studenci na początku każdego semestru otrzymują rozkład zajęć i daty wszystkich weekendów zjazdowych. Pawlak wyjaśnia, że w każdą pierwszą sobotę miesiąca w WSPiA organizowane są spotkania starostów poszczególnych lat z władzami uczelni i wydziałów, na których studenci zgłaszają wszelkie zastrzeżenia i problemy.

– Ostatnie takie spotkanie odbyło się 7 maja 2016 r. i żaden ze studentów nie podniósł kwestii terminu najbliższego zjazdu – twierdzi Przemysław Pawlak.

Uczelnia jest zdziwiona, że studenci poskarżyli się mediom, a nie próbowali sprawy wyjaśnić u władz WSPiA. Przedstawiciele uczelni uważają, że jej władze „w odpowiednim czasie mogłyby zareagować na propozycje studentów”. Po naszej interwencji, uczelnia przeprowadziła konsultacje ze studentami oraz samorządem studenckim.

– Studenci nie widzą problemu i nie chcą zmiany w organizacji najbliższego zjazdu – przekonuje Przemysław Pawlak. Dodaje, że plan zajęć studentów studiów zaoczonych został tak skonstruowany, aby zaplanowany materiał był zrealizowany. Pawlak przypomina też, że wykłady w WSPiA nie są obowiązkowe, a wszystkie materiały z wykładu, jego streszczenie i zagadnienia można znaleźć w „Niezbędniku Studenta WSPiA”.

– Niezorganizowanie najbliższego zjazdu spowodowałoby, że zajęcia i letnia sesja egzaminacyjna na studiach niestacjonarnych zakończyłyby się dopiero pod koniec lipca 2016 r. – mówi Przemysław Pawlak.

Okazuje się też, że WSPiA nie jest jedyną uczelnią, która organizuje zajęcia w Zielone Świątki. Podobnie jest w pozostałych rzeszowskich szkołach wyższych.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

9 KOMENTARZE

  1. Idą nam na rękę na każdym kroku, ale zawsze znajdzie się jakaś czarna owca co przyczepi się czegoś innego. Ciekawe czy owa anonimowa pani napisała coś pozytywnego. Pewnie nie bo Polak katolik potrafi tylko ładować w innych a chwalić to już nie. Brawo koleżanko. Chętnie poznam twoje nazwisko i pogada sobie o plusach i minusach naszej uczelni!!!!

  2. Oj trzeba się do szkoły wrócić droga redakcjo. Prywatna to nie to samo co niepubliczna. sprawdźcie dokładnie, bo różnica jest duża. Może pasowało by napisać, art. o tym które uczelnie w regionie są prywatne a które niepubliczne to pokazało by kto chce kształcić bo ma taka misję a kto uczy bo czuje w tym biznes. Chcieć to móc !!!!!

  3. Masz rację ciekawe czego akurat nas się czepili. Czasu im pewnie przed świętem zabrakło na sprawdzenie jak jest gdzie indziej. Tak się spięli przed wolną niedzielą 😛 Ministerstwo niech się poważnymi problemami zajmuje a nie głupotą jakiejś niezadowolonej laski. Jak se chce iść do kościoła to na Rejtana jest jeden w przerwie może wyskoczyć 🙂

  4. Nie powiem, trochę średnio chce mi się jutro iść , tyle, że znajomi z WSIZ i Polibudy też mają jutro zajęcia. O co więc chodzi z jechaniem na WSPIA akurat. Problem jest ogólny.

  5. A pomyślał ktoś, że jak nam przesuną zjazdy to zajęcia będziemy mieli aż do lipca i sesje do sierpnia. Wtedy panienka poskarżyłaby się, że w połowie lipca ma egzamin i na wakacje nie może jechać. Bomba!!! niech poda swoje nazwisko cwaniara. Anonimowo to każdego można opluć. Żenada.

  6. Widzę, że rzeszow-news zaczyna liczyć jak TVP. Jedna osoba to większość z kilku tysięcy. Na maturze z matmy bylibyście rewelacyjni. Myślałem, że jesteście obiektywni. A tu widzę #dobrazmiana idzie.

  7. Jeśli nikt nie zgłaszał zastrzeżeń co do planu, który podany był dużo wcześniej to nie ma o czym dyskutować…po to są starości na roku aby własnie takie kwestie rozwiązywać.
    Pan Rektor i Władze zawsze biorą pod uwagę nasze zdanie i jestem pewna, że jeśli władze wiedziałby o tym, że studenci chcą dzień wolny podaczas tego święta decyzja byłaby pozytywna.

  8. Widzę, że redakcja bardzo obiektywnie czepiła się jednej uczelni. Może trzeba było sprawdzić też inne Uczelnie np. Wydział Zarządzania PRZ!!! Ciekawe czy ktoś chciał zrobić czarny PR akurat tej jednej uczelni?? Brawo za rzetelność dziennikarską.

Comments are closed.