Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Najpierw zostanie zamknięty przejazd kolejowy przecinający ulicę Langiewicza, później ul. Hanasiewicza. Utrudnienia potrwają dwa miesiące. 

Zamknięcie przejazdów ma związek z przebudową torów w rejonie stacji Rzeszów Staroniwa i budową nowego przystanku kolejowego Rzeszów Osiedle Dąbrowskiego. Tam też powstanie dodatkowy odcinek toru dla pociągów linii 106 Rzeszów – Jasło.

– Przełoży się to na zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów – informuje Dorota Szalacha z PKP Polskie Linie Kolejowe. 

Przebudowane zostaną także przejazdy kolejowe, które przecinają ul. Langiewicza oraz ul. Hanasiewicza. To ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa.

– Na skrzyżowaniach zostanie wymieniona nawierzchnia torowa i drogowa, która zapewni kierowcom sprawny przejazd przez tory. Chodniki wzdłuż przejazdów umożliwią pieszym bezpieczną komunikację – dodaje Szalacha.

Przejazd na ul. Langiewicza zostanie zamknięty 27 lipca, i tak będzie przez trzy tygodnie, do 17 sierpnia. Kolej już ustaliła z miastem objazdy dla kierowców. – Ruch zostanie poprowadzony ulicami: Chmaja, Hanasiewicza oraz Boya-Żeleńskiego – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Gdy zakończą się prace na Langiewicza, rozpoczną na Hanasiewicza. Tam przejazd będzie zamknięty od 18 sierpnia, przez miesiąc, do 16 września. Tym razem objazdy będą ulicami: Chmaja, Langiewicza oraz Boya Żeleńskiego.

Budowa przystanków i modernizacja linii kolejowych to część projektu związanego z rozbudową Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Pochłonie blisko 300 mln zł. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na trzeci kwartał 2023 roku.

Głównym założeniem PKA jest większa częstotliwość kursów. Kolej ma połączyć z Rzeszowem Dębicę, Przeworsk, Strzyżów i Kolbuszową oraz Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Teraz kursuje 100 pociągów na dobę. PKA uruchomiono w styczniu 2021 r.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama