Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie
Reklama

Dwóch mężczyzn w wieku 40 i 37 lat zatrzymali policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie i funkcjonariusze KAS do śledztwa w sprawie zaniżania wartości luksusowych samochodowych. 

O zatrzymaniu mężczyzn w piątek poinformowała nadkom. Marta Tabasz – Rygiel, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. – Przestępczy proceder polegał na sprowadzaniu na teren naszego kraju, w latach 2014-2017, luksusowych samochodów z krajów Unii Europejskiej – przypomina nadkom. Tabasz-Rygiel.

Zatrzymani w miniony poniedziałek mężczyźni to mieszkańcy województwa dolnośląskiego: 40-letni Piotr R. i 37-letni Tomasz Ż. Starszy z nich zajmował się m.in. sprowadzaniem aut z Niemiec, dalszą ich odsprzedażą, zaniżaniem ich wartości w dokumentacji i praniem brudnych pieniędzy. 37-latek odpowie za pomocnictwo w praniu brudnych pieniędzy.

Z ustaleń śledczych wynika, że Piotr R. i Tomasz Ż. zaniżyli wartość 63 samochodów, na czym Skarb Państwa stracił prawie 1,3 mln zł. Kwota ze sprzedaży aut przekracza 41 mln zł. Chodzi o samochody takich marek, jak BMW, Bentley, Audi, Porsche, Volkswagen, czy Mercedes. Piotr R. jest również podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. 

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Rzeszowie. Piotr R. i Tomasz Ż. po przesłuchaniu zostali zwolnieni do domów. Wobec obu mężczyzn zastosowano poręczenia majątkowe. Piotr R. ma wpłacić 20 tys. zł, Tomasz Ż. – 3000 zł. 

Policja przypomina, że w proceder sprowadzania luksusowych aut z Niemiec i zaniżania ich wartości zamieszani są mieszkańcy województw podkarpackiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Piotr R. i Tomasz Ż. są kolejnymi osobami zatrzymanymi do śledztwa, które swój początek miało w sierpniu 2016 roku. Wtedy zatrzymano 4 osoby z Lubuskiego. 

We wrześniu 2017 roku policjanci zatrzymali 52-letniego Mariusza B. i jego syna, 28-letniego Dawida B. Obaj usłyszeli zarzuty założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, która zajmowała się popełnianiem przestępstw skarbowych, a także wyłudzeniami. Wówczas policjanci zabezpieczyli blisko 2 mln złotych. 

– Do tej pory 14 osób powiązanych z tą sprawą usłyszało zarzuty. Sprawa ma charakter rozwojowy – poinformowała nadkom. Marta Tabasz – Rygiel. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: