Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Aby wspomnieć naszych dawnych sąsiadów, stowarzyszenie Rajsze 29 października zapali Światło Pamięci na żydowskich cmentarzach w Rzeszowie.

Zgodnie z tradycją, początkiem listopada w Polsce odwiedza się groby zmarłych. W tym roku już po raz drugi stowarzyszenie Rajsze zapali również Światło Pamięci na żydowskich cmentarzach w Rzeszowie.

Jak przypomina Marta Wójcik, sekretarz Rajsze, do wybuchu drugiej wojny światowej w Rzeszowie znajdowały trzy cmentarze żydowskie.

Pierwszy, najstarszy był w najbliższym sąsiedztwie synagogi staromiejskiej. Drugi cmentarz żydowski, założony w połowie XVII wieku był na terenie dzisiejszego placu Ofiar Getta. Trzeci zaś, założony w połowie XIX wieku, przy dzisiejszej ulicy Dołowej.

Wszystkie cmentarze zniszczono podczas niemieckiej okupacji Rzeszowa.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

„Światło Pamięci” ma popularyzować wiedzę na temat historii trzech cmentarzy niegdyś funkcjonujących na terenie naszego miasta, ale przede wszystkim przypominać o dawnych, żydowskich obywatelach Rzeszowa.

Stowarzyszenie Rajsze zaprasza na plac Ofiar Getta, gdzie w najbliższą niedzielę (29 października), o godz. 14:00, zostaną zapalone znicze pod Kamieniem Pamięci. Następnie uczestnicy „Światła Pamięci” przejdą na cmentarz żydowski przy ul. Dołowej.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama