Zdjęcie: ZTM Rzeszów
Reklama

Z poślizgiem, ale w końcu się udało. Od maja można płacić kartą płatniczą, zegarkiem lub telefonem za bilet w kasownikach miejskich autobusów. 

Z czteromiesięcznym opóźnieniem, ale w końcu jest. Od 1 maja można płacić w kasowniku kartą płatniczą, telefonem lub zegarkiem za bilet, tak jak Rzeszowską Kartą Miejską. Zgodnie z zapowiedziami, nowa usługa będzie dostępna w 50 autobusach: elektrycznych Solarisach, “przegubowych” oraz Autosanach. 

– Opcja płacenia kartą w kasowniku będzie dostępna także w zamówionych w ubiegłym roku 60 Autosanach – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Nowa forma płatności docelowo pojawi się także w 60 Mercedesach oraz starszych 10-metrowych Autosanach. W sumie w rzeszowskich autobusach będzie 780 kasowników, w których będzie można płacić kartą, zegarkiem lub telefonem. – To największa ilość w kraju – twierdzą miejscy urzędnicy. 

Autobusy, w których działa nowa forma płatności za bilet, mają specjalną naklejkę na drzwiach autobusu lub obok – w zależności od modelu pojazdu.

Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie

Inaczej wyglądają także kasowniki. Zamiast symbolu Rzeszowskiej Karty Miejskiej jest na nich duża ikonka charakterystyczna dla płatności zbliżeniowych, a poniżej mniejsze ikonki kart Visa, MasterCard i RKM.

Na ekranie jest także nowa funkcja. Na zielonym kafelku „Bilet domyślny” w nawiasie jest niebieski komunikat „dla karty płatniczej 3,40”. 3,40 zł to cena za bilet zwykły jednoprzejazdowy przy użyciu e-biletu – tańszy od papierowego o 20 groszy. Jeśli chcemy kupić bilet ulgowy, wówczas klikamy w „Inny bilet” i wybrać ten, który nas interesuje.

Kasownik będzie rozliczał transakcję w systemie KFT. Wystarczy kartę, telefon lub zegarek przyłożyć do kasowania i gotowe. – Po dokonaniu takiej płatności, jako pierwsi w Polsce, oferujemy możliwość sprawdzenia opłaty w kasowniku – mówi Maciej Chłodnicki.

Stan kupionych biletów za pomocą karty płatniczej sprawdza się tak samo jak stan e-portmonetki na RKM. Na kasowniku wybieramy “Sprawdź konto” i przykładamy kartę.

Docelowo ZTM chce wprowadzić w kasownikach Mass Transit Transaction – pieniądze z karty będą ściągane tylko raz o godz. 1:00 w nocy. System sprawdzi, jak często podróżowaliśmy i jaki bilet jest dla nas odpowiedni. Jeśli np. w ciągu dnia bardzo dużo korzystaliśmy z komunikacji, to system pobierze z naszego konta 12 zł, jak za bilet 24-godzinny.

Wraz z MTT uruchomiony zostanie portal pasażera, w którym będzie można zarejestrować kartę płatniczą i przeglądać historię użycia tej karty w kasownikach. – To rozwiązanie jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, a także pierwszym w Polsce – twierdzą miejscy urzędnicy.  

Nowa forma płatności w autobusach to także nowe urządzenia do kontroli dla kontrolerów, jednym urządzeniem sprawdzą płatność kartą płatniczą, RKM, a także przyjmą opłatę za mandat (opłacony kartą). Miasto nowy system płacenia za bilety w kasowniku wdraża w ramach bezpłatnego systemu pilotażowego. 

Zdjęcie: Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: