Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Rzeszowska, Millenium Hall włączają się do 5. ogólnopolskiej akcji „Dwa Wymazy i Do Bazy”. Odbędzie się w środę i czwartek (22-23 kwietnia).

Przez dwa dni społeczność akademicka na 130 uczelniach w 54 miastach zjednoczy się w walce z rakiem krwi. Liczy się każdy potencjalny dawca, dlatego studenci zapraszają wszystkich zainteresowanych rejestracją.

– Nie ma znaczenia, czy jesteś studentem, czy biznesmenem. Przyjdź do nas i zarejestruj się -zachęcają studenci.

To już 5. edycja inicjatywy „Dwa Wymazy i Do Bazy”, zorganizowanej przez studentów przy wsparciu Fundacji DKMS Polska. Każdego roku angażują się w nią tysiące młodych ludzi.

Akcję poparł Kamil Bednarek. – Tak wielu ludzi o normalnym życiu marzy. Zrób dwa wymazy i do bazy! Ja już się zarejestrowałem. A wy? Jesteście gotowi? – zachęca wokalista.

Na raka krwi co roku w Polsce choruje ok. 5 tys. osób, a 500 z nich zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku.

Aby się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

POLITECHNIKA RZESZOWSKA

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Budynek P, ul. Poznańska 2 – godz. 9:00-18:00

– Budynek L, al. Powstańców Warszawy 8 – godz. 9:00-18:00

CENTRUM MILLENIUM HALL

– Al. Kopisto 1, parter oraz II piętro – godz. 11:00-20:00

UNIWERSYTET RZESZOWSKI

– Hall w budynku A0, parter, ul. Pigonia 1, godz. 10:00-17:00

– Budynek Wydziału Medycznego, parter, ul. Warszawska 26a, godz. 10:00-17:00

– Budynek Wydziału Ekonomii, parter, ul. Ćwiklińskiej 2, godz. 10:00-17:00

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się także w późniejszym terminie w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie: 26-27 kwietnia od godz. 11:00 do 18:00 na pierwszym piętrze budynku A przy ul. Cegielnianej 14.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama