Reklama

Zarząd województwa podkarpackiego uważa, że Antoni Kopaczewski, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, powinien być pochowany w Alei Zasłużonych na rzeszowskim cmentarzu Wilkowyja. Prezydent Rzeszowa wyraził na to zgodę.

Antoni Kopaczewski zmarł w zeszłą sobotę w wieku 73 lat. Znana jest już data uroczystości pogrzebowych. Odbędą się w najbliższy piątek (8 sierpnia) o godz. 10:30 na cmentarzu Wilkowyja.

Zarząd województwa podkarpackiego uważa, iż najbardziej godnym miejscem spoczynku dla Antoniego Kopaczewskiego jest Aleja Zasłużonych na cmentarzu Wilkowyja.

„Antoni Kopaczewski to postać, która chlubnie zapisała się na kartach współczesnej historii naszego kraju. To człowiek, któremu nie obca była przyszłość Polski i jej obywateli. Ryzykując własne zdrowie i życie, walczył o wolność i demokrację, dla kolejnych pokoleń Polaków, by mogły żyć w lepszej, sprawiedliwszej Polsce” – czytamy w stanowisku zarządu województwa podkarpackiego.

Antoni Kopaczewski był pierwszym przewodniczącym Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” i delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów „Solidarności” w Gdańsku. W sierpniu 1980 roku był uczestnikiem strajku na WSK „PZL-Rzeszów”, współorganizował też strajki rolników, które doprowadziły do podpisania w 1981 roku porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Był współtwórcą tych porozumień.

Po wprowadzeniu stanu wojennego Antoni Kopaczewski został internowany i osadzony w więzieniu, m.in. w Załężu. Był też wieloletnim radnym Rzeszowa. W 2006 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

„Życie i działalność Antoniego Kopaczewskiego stały się tu – na Podkarpaciu symbolem walki o wolność i demokrację. To właśnie dzięki takim ludziom, jak on możemy dziś żyć w wolnej Polsce. Jego zasługi dla rozwoju Rzeszowa i regionu są nie do przecenienia dla obecnych pokoleń Polaków” – uważa zarząd województwa podkarpackiego.

Jego zdaniem pochowanie Kopaczewskiego w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie „będzie uhonorowaniem jego postaci i oddaniem hołdu jego działalności oraz pracy na rzecz Rzeszowa i Podkarpacia”.

Na pochowanie Antoniego Kopaczewskiego w Alei Zasłużonych zgodę wyraził prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: