Zdjęcie: Facebook.com / Kurier Rzeszowski
Reklama

Do 2 lat więzienia grozi 45-letniemu mężczyźnie, który na wtorkowej konferencji prasowej w Rzeszowie europoseł PO Elżbiety Łukacijewskiej wznosił hitlerowskie okrzyki i pozdrowienia. 

Nadkom. Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, poinformował nas, że w środę 45-latek, po nocy spędzonej w izbie wytrzeźwień, został przesłuchany w charakterze podejrzanego.

– Postawiono mu zarzut z artykułu 256 Kodeksu karnego, czyli publiczne propagowanie ustroju faszystowskiego. Po zakończeniu czynności, mężczyzna zostanie zwolniony do domu – mówi nadkom. Szeląg. 

45-latek z Rzeszowa podczas wtorkowej konferencji prasowej podkarpackiej europosłanki Platformy Obywatelskiej Elżbiety Łukacijewskiej na rzeszowskim Rynku krzyczał “Niech żyje Adolf Hitler!” i wznosił hitlerowskie pozdrowienie “Sieg heil”.

Mężczyzna był wtedy z 29-latkiem, także z Rzeszowa. On z kolei jeszcze we wtorek został przesłuchany w charakterze świadka. – Młodszy mężczyzna nie wznosił żadnych okrzyków i nie wykonywał faszystowskich gestów – twierdzi nadkom. Adam Szeląg. 

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani przez policjantów kilkadziesiąt minut po zakończeniu konferencji Elżbiety Łukacijewskiej, która o nazistowskim incydencie powiadomiła policję. Funkcjonariuszom pomógł reporter Polsatu Marek Nieradka, który po zdarzeniu śledził mężczyzn.

Policjanci zapowiadali, że 29-latek i 45-latek trafią do izby wytrzeźwień. Ostatecznie noc w izbie spędził tylko starszy mężczyzna. Gdy wytrzeźwiał, w środę usłyszał zarzuty.

Do całego zdarzenia doszło tuż po zakończeniu konferencji Elżbiety Łukacijewskiej, która na Rynku dziękowała wyborcom za to, że po raz trzeci wybrali ją na europarlamentarzystę. Łukacijewska startowała z 10. miejsca Koalicji Europejskiej. Zdobyła ponad 40 tys. głosów.

Łukacijewska na konferencji krytycznie także oceniła kampanię wyborczą podkarpackiej Koalicji Europejskiej. Zaapelowała o zmianę szefa PO na Podkarpaciu. Łukacijewska uważa, że Zdzisława Gawlika powinna zastąpić posłanka Krystyna Skowrońska. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: