Zdjęcie: Materiały oktobiz.pl

W dzisiejszych czasach nawet w małych miasteczkach znaleźć można pojemniki na odpady, każdy na inny rodzaj nieczystości. Pojemniki te wyglądają atrakcyjnie, rzucają się w oczy dzięki swojej kolorystyce.

W dzisiejszych czasach nawet w małych miasteczkach znaleźć można pojemniki na odpady, każdy na inny rodzaj nieczystości. Pojemniki te wyglądają atrakcyjnie, rzucają się w oczy dzięki swojej kolorystyce. Pojemniki do segregacji odpadów Kraków „widzi” na swoich ulicach już od wielu lat. Jednakże nie zawsze wiemy, co i gdzie należy wyrzucać oraz dlaczego trzeba postępować tak, a nie inaczej. Oto kilka prostych zaleceń, które, jeśli będziecie się do nich stosować, pomogą Wam wnieść swój wkład w ochronę środowiska.

Pojemniki do segregacji odpadów, do gromadzenia surowców wtórnych to żółte siatkowane zbiorniki. Najważniejsze to nigdy nie wrzucać do nich odpadów żywnościowych. Reklamówki plastikowe zazwyczaj produkowane są z innego rodzaju plastiku niż pojemniki na żywność, dlatego nie wolno wyrzucać ich do jednego pojemnika. Najlepiej całkowicie zrezygnować z korzystania z reklamówek plastikowych, i zamienić je, w miarę możliwości, papierowymi. Pojemniki na papier przeznaczone są na czysty i suchy papier, dlatego nie nadają się do przetworzenia papierowe opakowania od żywności, szczególnie, jeśli przechowywano w nich coś tłustego, co mogło wsiąknąć w papier. Papierowe pudełka od śmietany, maślanki i innych produktów mlecznych należy przed wyrzuceniem umyć.

Wyrzucanie papieru podczas deszczu nie jest wskazane – ważne jest, aby przetwarzany surowiec był suchy. Jeśli opakowanie wykonane jest z papieru i plastiku, należy rozdzielić te dwa materiały.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Baterii – paluszkó oraz żarówek energooszczędnych nie należy wyrzucać razem z resztą odpadów, ponieważ wyrządzają środowisku nieodwracalne szkody w związku z tym, że ich toksyny długo się rozkładają. Niemniej jednak, nie nadają się do utylizacji jako surowiec wtórny, dlatego oddaj je do specjalnych punktów zbiorki. Żeby nie segregować odpadów na ulicy, wprowadź tę praktykę u siebie w domu.

Pojemniki do segregacji w mieście Kraków dzielą się na:

  • Niebieskie pojemniki – papier.
  • Żółte pojemniki – plastik.
  • Do zielonych pojemników wrzucamy wszystkie pozostałe odpady.

Jeśli zachodzi potrzeba utylizacji mebli lub odpadów budowlanych, to po prostu zostaw je obok pojemników.

Po co to robić? We współczesnym świecie konsumpcja wzrosła do niebotycznych rozmiarów. Czy nie lepiej zatem zmniejszać góry śmieci i uzyskiwać z nich surowce do produkcji tkanin, papieru lub szkła? Co więcej, możemy w ten sposób oszczędzać zasoby przyrody i ograniczyć energii.

Reklama