„W zawieszeniu”, polski dramat obyczajowy o historii byłego oficera Armii Krajowej niesłusznie skazanego na karę śmierci, będzie można zobaczyć w najbliższy wtorek (10 lutego) w ramach „Filmowego wtorku z IPN w Kinie Zorza” w Rzeszowie.

Organizatorem bezpłatnego pokazu filmu jest rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Film poprzedzony zostanie prelekcją historyka, a pokaz rozpocznie się o godz. 18:00. Dostępność biletów do sprawdzenia pod numerem telefonu” 17 86 06 026. Odbiór bezpłatnych wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 od poniedziałku (2 lutego) od godziny 13:00. Film dozwolony od lat 15.

„W zawieszeniu” to film o Marcelim Wysockim (rola Jerzego Radziwiłowicza), byłym oficerze AK, który w 1949 roku zostaje bezpodstawnie skazany na karę śmierci. Udaje mu się jednak uciec z więzienia.

Poszukiwany przez UB znajduje schronienie u Anny (rola Krystyny Jandy), ukochanej z czasów wojny. Pracuje ona teraz jako pielęgniarka w szpitalu w Legnicy. Nikt poza nią nie wie początkowo o jego obecności. Odżywa miłość. Oboje przygotowani są, że nienormalna sytuacja, w jakiej się znaleźli, trwać będzie długo.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Anna pomaga Marcelowi przezwyciężyć chwile załamania i depresji. Ich życie komplikuje dodatkowo ciąża Anny. Zakochany w Annie doktor Ruczyński (rola Andrzeja Łapickiego) proponuje jej małżeństwo i swoje nazwisko dla dziecka. Anna propozycję odrzuca.

W filmie występuje także m.in. Bogusław Linda, który gra porucznika, poszukującego Marcela, oraz Bożena Janda, grająca pielęgniarkę Felę, przyjaciółkę Anny. „W zawieszeniu” miał premierę w 1987 roku. Waldemar Krzystek zdobył nagrodę za debiut reżyserski podczas 12. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Film zdobył także nagrodę publiczności na Koszalińskich Spotkaniach Filmowych „Młodzi i Film”, nagrodę im. prof. Bolesława Lewickiego uczestników seminarium dla nauczycieli. Podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie Małgorzata Kopernik, Waldemar Krzystek otrzymali nagrody za najlepszy scenariusz do „W zawieszeniu”.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama