Ogromny sukces studentów Politechniki Rzeszowskiej. Zaprojektowany przez nich łazik marsjański Legendary 2 zajął trzecie miejsce w zawodach, które odbyły się w USA.

[Not a valid template]

 

– „Udało się!” – te słowa cisną się nam na usta. Nasz plan by stanąć na podium w tegorocznej edycji University Rover Challenge 2014 został zrealizowany. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że na 23 drużyny z całego świata zajęliśmy wysokie 3 miejsce. Dziękujemy wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki oraz sponsorom i Politechnice Rzeszowskiej, którą reprezentowaliśmy. Cieszymy się, że na podium stanęły dwie drużyny z Polski – napisali dzisiaj na Facebooku studenci PRz, którzy zaprojektowali łazika Legendary 2.

Zawody łazików marsjańskich odbyły się 29-31 maja w bazie marsjańskiej na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. To prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików zbudowanych przez studentów. Brały w nich udział drużyny z USA, Kanady, Indii, Bangladeszu, Egiptu i Polski. Nasz kraj reprezentowały drużyny z Rzeszowa, Białegostoku, Warszawy, Częstochowy i Szczecina.

Przez trzy dni drużyny zmagały się ze skomplikowanymi zadaniami: przejazd po trudnym terenie, pobór próbki gleby, obsługa panelu inżynierskiego, dostarczenie paczek do astronautów, prezentacja łazika. We wszystkich konkurencjach tylko dwie drużyny zdobyły komplet 100 punktów. Studenci Politechniki Rzeszowskiej otrzymali je za pobór próbki gleby.

W tym roku organizatorzy przygotowali bardzo trudną trasę po grząskim terenie, dużych nachyleniach, dużych kamieniach oraz uskoku o wysokości niemal metra. – Na wykonanie tego zadania mieliśmy 30 minut. To baaardzo mało. Startowaliśmy, jako piąta drużyna i pokonaliśmy 3 z 6 bramek, co było wtedy najlepszym wynikiem. Do pokonania czwartej bramki zabrakło nam około 1 metra – relacjonują studenci PRz.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W czasie zawodów studenci byli zamknięci w przyczepie ciężarówki. Nie mieli kontaktu wzrokowego z łazikiem. Widzieli go tylko na monitorze i sterowali nim na podstawie obrazu i sygnałów odebranych z zainstalowanych na nim anten, czujników temperatury, kamer i położenia. Na łaziku były zamontowane trzy kamery – główna cyfrowa i dwie pomocnicze analogowe. Jedna z nich była umieszczona przy nadwoziu, by dokładnie widzieć teren, a druga na manipulatorze.

Łazik Legendary 2 zajął trzecie miejsce w zawodach. Studenci PRz zdobyli 338 punktów. Do drugiej drużyny z Missouri zabrakło im 4 punkty. W zawodach zwyciężył łazik Hyperion skonstruowany przez studentów Politechniki Białostockiej. Ich drużyna zdobyła 368 punktów. Powtórzyli sukces z ubiegłego roku.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu konkursu i mamy nadzieję, że za rok staniemy na najwyższym stopniu podium – napisali studenci PRz.

Grupa, która zaprojektowała Legendary 2, powstała z inicjatywy studentów kierunków Lotnictwo i Kosmonautyka, Mechatronika oraz Mechanika i Budowa Maszyn. Współpracują ze sobą Studenckie Koło Naukowe Lotników oraz Studenckie Koło Naukowe Robotyków. W skład drużyny wchodzi osiem osób: Adrian Wojciechowski, Remigiusz Laszczak, Grzegorz Szpyra, Łukasz Pelikan, Piotr Czachor, Łukasz Bereś, Radosław Gancarz, Filip Nycz.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama