Zdjęcie: Materiały prasowe

Okres matur dobiegł już końca, a maturzyści nareszcie mogą się wybrać na długo wyczekiwane i zasłużone wakacje. Specjalnie dla maturzystów z naszego regionu (i nie tylko) przygotowaliśmy mini poradnik dotyczący prognoz na rynku pracy w Polsce.

Wkrótce bowiem wielu 19-latków będzie szukać swojego zawodu marzeń. Mamy nadzieję, że nie tylko oni, ale Czytelnicy w każdym wieku znajdą tutaj inspirację. Gdzie będzie praca w najbliższym czasie?

Co cenią pracodawcy?

Od kilkunastu lat rynek pracy podlega ciągłym zmianom, głównie dzięki postępowi technologicznemu. Nikogo nie dziwi już fakt, że zawody, które były „na topie” 15-20 lat temu, powoli ustępują miejsca nowym profesjom. Co więcej, wszystko to zmienia się w tak zatrważającym tempie, że szkoły wyższe nie nadążają z dostosowaniem oferty edukacyjnej do zapotrzebowania rynku. Często jest więc tak, że jedynym sposobem „przyuczenia się” do konkretnego zawodu jest po prostu praktyka.

Dlatego w dzisiejszych czasach coraz bardziej ceni się osoby, które stawiają na doskonalenie swoich umiejętności praktycznych. Opłaca się brać udział w (nawet bezpłatnych) stażach w firmach, bo wiedza, jaką tam nabędziemy, jest często na wagę złota i otwiera nam drzwi do prawdziwej kariery. A to dziś znaczy często więcej niż ukończenie kilku kursów i ładnie wyglądający akapit „ukończone szkoły” w CV.

Specyfika dzisiejszego rynku pracy

No dobrze, wiemy już, że doświadczenie i praktyka znaczą obecnie więcej niż certyfikaty. A na jakie branże warto postawić, by znaleźć pracę? Przede wszystkim, nie nastawiajmy się na jeden scenariusz na życie, bo w ciągu najbliższych kilkunastu-kilkudziesięciu lat pewnie niejednokrotnie przyjdzie nam się doszkolić, albo nawet zmienić całkowicie ścieżkę kariery.

Warto spojrzeć na to pozytywnie, bo nawet, jeśli dzisiaj nie jesteśmy przekonani co do wyboru kierunku studiów, nie oznacza to, że całe życie będziemy zmuszeni do pracy w jednym zawodzie. Opcji jest mnóstwo, a oferta zawodów z całą pewnością będzie się z czasem dynamicznie rozszerzała. Wcześniej takich możliwości nie było, a naturalną tendencją i czymś oczywistym było spędzanie dwudziestu lat w tej samej firmie, lub wręcz w tym samym biurze (co oczywiście też miało wielkie plusy – jak na przykład większe poczucie bezpieczeństwa i przynależności do zespołu niż obecnie).

Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

Branże i zawody przyszłości

Pora na konkrety. Oto na jakie branże i zawody warto postawić (na podstawie badań Międzyresortowego Zespołu do Prognozowania Popytu na Pracę, przy Rządowym Centrum Studiów Strategicznych):

– Internetowe zawody przyszłości

Pod tą nazwą skrywa się wiele profesji. Z jednej strony mowa o pracy dla webmasterów, programistów i analityków systemów komputerowych (dla nich pracy z pewnością nie zabraknie). Z drugiej strony, pod tym pojęciem znajdują się też zawody znane w Polsce zaledwie od kilku lat, związane z mediami, użytkowaniem Internetu, reklamą i pozycjonowaniem stron. Traffic manager, content manager, czy researcher to tylko kilka stanowisk, z którymi warto się zaznajomić.

– Specjaliści od finansów

Również analitycy finansowi i doradcy inwestycyjni nie powinni narzekać na pracę w najbliższych latach. Nie każdy jednak ma naturalne predyspozycje i specjalistyczną wiedzę do wykonywania tych zawodów. Jeśli interesuje Was rachunkowość i statystyka oraz zawsze mieliście tzw. „smykałkę” do matematyki – być może warto zainteresować się tymi profesjami?

– Terapeuci

Wszystkie zawody związane z pomocą drugiemu człowiekowi będą coraz bardziej w cenie. Jeszcze jakiś czas temu sądzono, że korzystanie z pomocy psychologa, terapeuty lub psychiatry jest czymś wstydliwym (a wręcz tematem tabu, o którym się nie mówi). Na szczęście czasy się zmieniają i regularne wizyty u terapeuty lub coacha nie są już niczym dziwnym czy rzadko spotykanym.

Nasze życie jest coraz bardziej stresujące, a zatem można się jedynie spodziewać, że zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie wzrastać. Często bowiem jedna osoba musi spełniać kilka różnych ról życiowych. Kobieta jest w ciągu dnia matką, żoną, businesswoman, kucharką, opiekunką, przyjaciółką, córką, i tak dalej. Niełatwo, w obecnym tempie życia, pogodzić te wszystkie role ze sobą, a to wiąże się ze stresem.

Kto jeszcze może spać spokojnie?

Poza tym szacuje się, że na pracę nie powinni narzekać także szkoleniowcy, hotelarze oraz tak zwani „menedżerowie kultury”, którzy znajdą zajęcie jako animatorzy czasu wolnego czy organizatorzy podróży.

Ponadto, można spodziewać się wielu różnych ogłoszeń z dziedziny usług. Każdy, kto ma tak zwany „fach w ręku” (np. budowlaniec, hydraulik, stolarz) będzie wkrótce „na wagę złota”, bo już można zauważyć, że coraz trudniej o dobrego specjalistę.

Mamy nadzieję, że znaleźliście tutaj inspirację dotyczącą Waszej ścieżki zawodowej. Warto jeszcze pamiętać o jednym – nie kierujmy się wyłącznie prognozami i modą. Jeśli marzycie o jakiejś konkretnej pracy, lub pasjonuje Was coś, co nie zostało wspomniane w niniejszym artykule – zawsze opłaca się podążać za marzeniami.

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama