Reklama

Już po raz czwarty odbędzie się Narodowy Test Słuchu. W Rzeszowie23 lipca na Rynku stanie słuchobus, w którym będzie można bezpłatnie sprawdzić, czy mamy dobry słuch.

Narodowy Test Słuchu to największa w Polsce kampania społeczna profilaktyki chorób słuchu. W tym roku słuchobus, wzorem ubiegłych lat, dotrze do kilkudziesięciu polskich miast. Słuchobus to  mobilne laboratorium słuchu wraz z ekipą wyszkolonych specjalistów. Testy słuchu są bezpłatne, dostępne dla każdego, nie trzeba mieć przy sobie żadnych skierowań lekarskich. Są bezbolesne i nie zajmują więcej niż kwadrans.

Specjaliści wykonują najpierw krótki, przesiewowy test eccola, pozwalający wykryć wadę słuchu. Jeśli jest to konieczne na miejscu robią rozbudowany test audiometryczny, który pokazuje dokładnie, w jakim stanie jest słuch pacjenta. Narodowy Test Słuchu to także okazja, aby spotkać się specjalistami, zajmującymi się profilaktyką chorób słuchu i zasięgnąć u nich bezpłatnej porady.

Każdy, który weźmie udział w Narodowym Teście Słuchu, uzyska pełną informację nie tylko o tym, w jakim stanie jest jego słuch, ale także jak należy o niego dbać. Dlaczego warto wziąć udział w badaniu? Słuch nie łamie się jak noga – nagle, w jednej chwili. Do jego utraty dochodzi powoli, na przestrzeni lat, a skutki niedosłuchu ujawniają się stopniowo.

Dorosły człowiek powinien badać słuch przynajmniej raz w roku. Dlaczego? Ponieważ niedosłuch to choroba podstępna, powolna i niemal bezobjawowa – a przez to wszystko niezwykle trudna do wychwycenia bez pomocy specjalistów. Tylko systematyczne testy dają wiedzę na temat stanu słuchu. Często przez lata nie zdajemy sobie sprawy, że mamy z tym jakikolwiek problem. Radzimy się specjalisty, gdy jest już za późno. Polacy ignorują wadę słuchu jak długo tylko się da.

Szacuje się, że w Polsce aż 13 milionów osób zagrożonych jest hałasem. Według CBOS na nadmierny hałas narzeka aż 70 procent badanych Polaków.

Narodowy Test Słuchu w Rzeszowie odbędzie się 23 lipca (środa). Słuchobus stanie na Rynku. Będzie tam od godz. 9:00 do 15:00.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: