Zdjęcie: Pixabay

6 kwietnia mieszkańcy Rzeszowa i okolic będą mieli możliwość zbadania swoich kości w “osteobusie”. Trwa rejestracja na badania. 

Mobilna pracownia densytometryczna stanie przy Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej przy ul. Langiewicza 4. Aby wziąć udział w badaniach trzeba się wcześniej zarejestrować, dzwoniąc na numer: 512 351 600. 

Badania przeprowadzi personel MD Multi Diagnostica z Krakowa. Nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Cena jednego badania wynosi 35 zł.

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większej liczby osób w naszym kraju. Cierpi na nią ok. 2,7 mln ludzi. Rozwija się bezobjawowo. Powoduje zmiany w strukturze kości, przez co są coraz słabsze oraz bardziej podatne na złamania.

Na osteoporozę najczęściej zapadają kobiety po menopauzie. Według statystyk na osteoporozę choruje co trzecia kobieta po 50. roku życia. Nie jest to jednak wyłącznie choroba kobiet – zapadają na nią również mężczyźni, a także osoby młode.

W „osteobusie” powinny zbadać się także osoby palące papierosy, pijące duże ilości kawy, alkoholu, ale również spożywające zbyt mało przetworów mlecznych.

Badanie jest bezbolesne. Polega na radiologicznym pomiarze tkanki kostnej z kręgosłupa lędźwiowego lub szyjki kości udowej. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Trwa zaledwie kilka minut. Konieczne jest jedynie zdjęcie biżuterii oraz metalowych elementów.

Zdjęcie: Materiały prasowe

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama