W najbliższą niedzielę (14 czerwca) w podrzeszowskim Zaczerniu odbędzie się piknik rodzinny. Będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi i zbadać wiek serca.

Piknik odbędzie się na stadionie sportowym w Zaczerniu. Jego częścią będzie kampania „Ciśnienie na Życie”. Na wszystkich chętnych w godzinach 14:00-19:00 będzie czekać wykwalifikowany personel medyczny, który przeprowadzi badania i udzieli porad z zakresu chorób układu krążenia.

Organizatorzy kampanii już trzeci rok z rzędu uświadamiają Polakom, jakie ryzyko niesie za sobą brak odpowiedniej profilaktyki schorzeń układu krążenia.

Na akcjach bezpłatnych badań można nie tylko zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, ale także za pomocą innowacyjnej aplikacji poddać się badaniu wieku serca. Pozwala ono stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego.

Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety i zwiększenie aktywności fizycznej oraz rzucenie palenia.

– Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że znacznie łatwiej, skuteczniej i bezpieczniej jest zapobiegać chorobie niż ją leczyć, zwłaszcza jeżeli się rozwinie i może uczynić nas inwalidami skazanymi na pomoc osób drugich – mówi prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na Życie”.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama