Zdjęcie: Piotr Miller / Rzeszów News
Reklama

– Do końca maja przyszłego roku ma powstać nowa mapa akustyczna Rzeszowa. Poprzedzą ją badania poziomu hałasu w mieście – zapowiada Urząd Miasta Rzeszowa. 

Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, wyjaśnia, że mapa akustyczna jest dokumentem, który zgodnie z unijnymi wymogami miasto przygotowuje raz na 5 lat. Prawo ochrony środowiska nakłada taki obowiązek na aglomeracje powyżej 100 tys. mieszkańców.

Opracowanie mapy poprzedzają badania poziomu hałasu w poszczególnych miejscach.

– Na podstawie wyników wskazuje się, w których częściach miasta jest najgłośniej, a co za tym idzie, gdzie należy pomyśleć o różnego rodzaju działaniach, zmierzających do obniżenia hałasu – tłumaczy Bartosz Gubernat. 

Dokument powstanie na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa głównie z myślą o Biurze Rozwoju Miasta i Miejskim Zarządzie Dróg. Planiści i drogowcy uwzględnią zawarte w mapie dane w planowaniu zabudowy i rozwiązań komunikacyjnych w Rzeszowie.

– Na podstawie mapy można chociażby zaplanować budowę nowych dróg, czy zmienić organizację ruchu na już istniejących tak, aby poziom hałasu był niższy – przekazują przedstawiciele rzeszowskiego magistratu. 

Pierwsza mapa akustyczna dla Rzeszowa została opracowana w 2011 roku i zaktualizowana w roku 2013. Kolejną wykonano w 2017 r. Z danych zawartych w ostatniej mapie akustycznej wynika, że głównym źródłem hałasu na terenie miasta jest ruch drogowy.

– Hałas lotniczy, kolejowy i przemysłowy stanowią drugorzędne źródło, ograniczające się swoim oddziaływaniem tylko do obszaru bezpośredniego otoczenia – twierdzi Gubernat. 

Przetarg na opracowanie mapy jest już na finiszu, we wtorek otwarto oferty od wykonawców zainteresowanych tym zadaniem. Jest ich trzy, są już analizowane, a umowa ma być podpisana do końca roku. Mapa będzie gotowa do końca maja przyszłego roku.

Badania zaczną się kiedy temperatura powietrza będzie wynosić powyżej plus 5 st. C. – Kiedy jest chłodniej, nie można ich prowadzić – tłumaczą w ratuszu. Mapa akustyczna jest ogólnie dostępna na stronie internetowej Urzędu Miasta Rzeszowa oraz na stronie BIP.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama