Reklama

4 miejsca festiwalowe, 30 filmów o prawach człowieka, warsztaty o tematyce antydyskryminacyjnej i przeciwdziałaniu mowie nienawiści oraz wykłady i dyskusje – tak zapowiada się tegoroczny IX rzeszowska edycji Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.

[Not a valid template]

 

Organizatorem Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”, jak co roku, jest Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie oraz działający przy uczelni Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl.

Festiwal „Watch Docs” odbędzie się w dniach 19-22 listopada. Filmy, przygotowane w ramach festiwalu, tradycyjnie wyświetlane będą w WSPiA.

– Dodatkowe projekcje zaplanowaliśmy także w rzeszowskim WDK oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale. W tym roku na mapie festiwalowej pojawiło się także nowe miejsce. Jest to kawiarnia Powoli Cafe w Rzeszowie, w której w sobotę wyświetlonych zostanie sześć filmów – wylicza Grzegorz Krasoń z WSPiA, koordynator Festiwalu „Watch Docs”.

Filmy z całego świata

Tegoroczny Festiwal będzie 9. edycją imprezy organizowanej w WSPiA. – Warto tu zaznaczyć, że Festiwal przygotowywany przez WSPiA jest największym tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Co roku uczestniczy w nim ponad 4 tys. osób. Są to głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci z całego Podkarpacia – tłumaczy Grzegorz Krasoń.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu w Rzeszowie będzie można zobaczyć 30 projekcji filmów dotyczących praw człowieka. Są to głównie produkcje, które otrzymały wiele prestiżowych nagród na światowych festiwalach filmowych. Filmy dotyczą problemów ludzi walczących o wolność oraz łamania podstawowych praw człowieka, w tym poruszają tematy związane z problemami współczesnej Europy.

Nie zabraknie także filmów mówiących o wojnie na Ukrainie. Wśród propozycji są filmy z całego świata m.in. z Syrii, Ukrainy, Kambodży, Birmy, Węgier, Norwegii, Szwajcarii, USA i Izraela.

Pełny program filmów i opis możecie zobaczyć TUTAJ.

Imprezy towarzyszące

W ramach Festiwalu „Watch Docs” w WSPiA odbędzie się także kilka imprez towarzyszących. W czwartek i piątek w auli uczelni odbędą się wykłady na temat praw człowieka i spotkania z przedstawicielami Amnesty International oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Dodatkowo przeprowadzone zostaną warsztaty antydyskryminacyjne pt. „Czy mogę wejść?”. Podtytuł tego spotkania to „Uchodźco, wracaj do domu! Wróciłby, gdyby mógł”. Poprowadzi je Janusz Niedbał z Amnesty International Polska.

Bardzo ciekawie zapowiadają się bezpłatne dwudniowe warsztaty dla nauczycieli i pedagogów z całego Podkarpacia. – Te warsztaty to nowe wydarzenie związane z Festiwalem Watch Docs. Ich tematyka dotyczy „Przeciwdziałania mowie nienawiści w szkole”.

Warsztaty poprowadzą Jan Dąbkowski – koordynator i trener Kampanii Rady Europy „Bez Nienawiści” w Polsce oraz Dariusz Grzemny – trener praw człowieka, koordynator polskiej edycji przewodnika Rady Europy „Kompas – Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą”.

Ważnym punktem Festiwalu Filmowego w WSPiA będzie rozstrzygnięcie Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka. Uczestniczyło w nim ponad 300 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia. Jak co roku w pierwszym dniu Festiwalu w auli WSPiA wręczenie zostaną cenne nagrody dla uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie z testem z wiedzy o Prawach Człowieka.

Gdzie projekcje?

Wstęp na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące bezpłatny. Impreza odbędzie się w dniach od 19 do 22 listopada 2015 r. w auli WSPiA przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Filmy będzie można zobaczyć także w Rzeszowskim WDK, Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale oraz w kawiarni Powoli Cafe w Rzeszowie.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama