Zdjęcie: Materiały prasowe
Reklama

W domowym zaciszu, bez konieczności wizyty w szpitalu czy poradni kobiety w ciąży wykonają badanie KTG. Rzeszowski szpital Pro-Familia udostępni ciężarnym pacjentkom za darmo 50 przenośnych aparatów KTG.

System Carebits umożliwia wykonanie badania KTG w dowolnym miejscu i czasie, zapewniając kliniczną jakość badania, czyli taką, jaką uzyskuje się w szpitalu lub gabinecie. Do obsługi urządzenia wystarczy aplikacja, którą można pobrać bezpłatnie na telefon. Badanie trwa co najmniej 30 minut i jest bezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

– Wynik zostaje natychmiastowo zinterpretowany przez system komputerowy oraz w ciągu kilku minut autoryzowany przez położne z naszego Centrum Monitoringu Położniczego Carebits, które pracują całą dobę – 7 dni w tygodniu – wyjaśnia Eugeniusz Formaniuk, prezes spółki Med System, która jest autorem systemu Carebits.

– W ciągu kilku minut wynik trafia do mamy – za pośrednictwem aplikacji, poprzez SMS lub mail. W momencie, gdy dzieje się coś niepokojącego, personel medyczny od razu kontaktuje się z pacjentką i zaleca np. ponowne badania lub natychmiastowe udanie się do szpitala – twierdzi Formaniuk. 

Med System nawiązał współpracę z rzeszowskim szpitalem Pro-Familia, który ma jedną z najnowocześniejszych porodówek w kraju. – Jesteśmy przekonani, że nasz system wpłynie na jeszcze większe bezpieczeństwo ciężarnych mam, szczególnie teraz, gdy pandemia nie odpuszcza – dodaje Eugeniusz Formaniuk.

Z takiego aparatu będą mogły bezpłatnie skorzystać ciężarne pacjentki, które są pod opieką poradni ginekologiczno-położniczej w Pro-Familii. Dwumiesięczny pilotaż, który właśnie wystartował, zakłada, że zdalnym wsparciem diagnostycznym zostanie objętych 100 kobiet w zaawansowanej ciąży. 

– Telemedycyna to przyszłość ochrony zdrowia. Doskonale pokazuje nam to trwająca pandemia, która wymaga wdrażania rozwiązań, które stają się realnym wsparciem nie tylko dla pacjentów, ale także całego systemu – uważa Radosław Skiba, dyrektor Pro-Familii. Zapowiada, że jeśli rozwiązanie spełni oczekiwanie pacjentek, szpital wprowadzi je na stałe.

Jak zakwalifikować się do pilotażu?

W ramach pilotażu szpital udostępni bezpłatnie na określony czas zdalne KTG 100 pacjentkom. Z projektu mogą skorzystać kobiety, które spełniają następujące warunki: ciążą pojedyncza, ciąża powyżej 38. tygodnia, kobieta jest pod opieką poradni ginekologiczno-położniczej Pro-Familii co najmniej od 16 tygodni.

Aby zgłosić się do udziału w pilotażu wystarczy wysłać mail na adres: zdalnektg@pro-familia.pl. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń oraz spełnienie warunków włączenia do pilotażu. – Samo badanie zdalnym KTG nie zastępuje wizyty lekarskiej i badania w placówce medyczne – podkreśla Pro-Familia. 

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: