Zdjęcie: Pixabay

Z darmowych badań i porad w zakresie polipragmazji i cukrzycy będzie można skorzystać podczas kolejnego „Zdrowego Tygodnia” w Narodowym Funduszu Zdrowia w Rzeszowie – w środę i czwartek (17-18 maja). 

„Zdrowy Tydzień” zaplanowano w siedzibie podkarpackiego oddziału NFZ przy ulicy Zamkowej 8 w Rzeszowie – w środę od godz. 10:00 do 12:00, w czwartek od 9:30 do 11:30. W tych godzinach będą dostępni eksperci NFZ. 

Polipragmazja to przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie. Polipragmazja jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia.

W środę eksperci NFZ przybliżą przyczyny i skutki polipragmazji. Opowiedzą o zagrożeniach łączenia leków z suplementami, działań niepożądanych leków, zasadach prawidłowego przyjmowania leków, przechowywania leków i bezpiecznego stosowanie leków roślinnych.

Ponadto na stanowisku farmaceutki skorzystacie z darmowych konsultacji odnośnie doboru urządzeń do nebulizacji, wyjaśnienia czym różni się inhalator od nebulizatora oraz doboru ciśnieniomierzy i porad z zakresu zasad prawidłowego wykonania pomiaru ciśnienia krwi.

W czwartek zaś goście z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – analityk medyczny i dietetyk kliniczny – bezpłatnie zbadają i poinformują o uzyskanym poziomie cukru we krwi, udzielą konsultacji, omawiając zasady zdrowego odżywiania. 

Cukrzyca nazywana jest „cichym zabójcą”, przez wiele lat może nie dawać żadnych niepokojących objawów. – Przed zachorowaniem na cukrzycę mogą nas uchronić proste działania profilaktyczne – twierdzi Rafał Śliż, rzecznik NFZ w Rzeszowie. 

Zarówno w środę, jak i w czwartek będzie też można bezpłatnie skorzystać z pomiarów w Kiosku Profilaktycznym – określenia wskaźnika BMI oraz analiza składu ciała. Każdy odwiedzający będzie mógł zasięgnąć informacji o programach profilaktycznych.

oprac. (pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama