Zmiany kadrowe w polskiej policji. Dotknęły je także Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie. Stanowisko komendanta stracił insp. Zdzisław Stopczyk.

O zmianach kadrowych poinformowała w Wigilię Komenda Główna Policji. 24 grudnia stanowiska stracili trzej komendanci wojewódzcy: w Rzeszowie, Lublinie i Gorzowie Wielkopolskim.

Insp. Zdzisław Stopczyk podkarpacką policją kierował od 14 lutego 2012 r. KGP nie podała powodów odwołania Stopczyka i pozostałych dwóch komendantów. Na nasze pytania nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

– Komendant Główny Policji powierzył pełnienie obowiązków Komendantów Wojewódzkich Policji ich dotychczasowym I zastępcom – podała KGP.

Michna za Stopczyka

W Rzeszowie obowiązki Stopczyka przejął insp. Piotr Michna, który jako zastępca komendanta nadzorował najważniejsze policyjne wydziały, m.in. kryminalny, dochodzeniowo-śledczy, techniki operacyjnej, wydział do walki z korupcją, przestępczością gospodarczą, cyberprzestępczością i narkotykową.

Zdzisław Stopczyk na stanowisko komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie przyszedł z Łodzi, gdzie od 2007 r. był tam zastępcą komendanta wojewódzkiego. Stopczyk oraz komendanci w Lublinie i Gorzowie Wlk. zostali odwołani przez ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka na wniosek nowego komendanta głównego policji Zbigniewa Maja.

Skaza po Sanoku

– Będę tą jednostką zarządzał po gospodarsku. Stawiam na ludzi, na rozwój, stawiam na zmiany, które wpłyną na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców województwa. Poprawę bezpieczeństwa traktuję jako jeden z moich priorytetów – mówił w dniu obejmowania stanowiska w Rzeszowie Zdzisław Stopczyk.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

I to mu się udawało. Podkarpacie od wielu jest najbezpieczniejszym województwem w Polsce.

W 2014 r. Stopczyk padł ofiarą oskarżeń byłego posła PiS,  a także byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka, który Stopczyka obarczył winą za niepowodzenie policyjnej akcji z 10 stycznia 2014 w Sanoku, gdzie w mieszkaniu zabarykadowała się para: 32-letni Andrzej B. i 17-letnia Kamila M. Oboje popełnili samobójstwo zanim do mieszkania wkroczyła policja.

Gdy w Sanoku rozgrywały się sceny, jak z horroru, Zdzisława Stopczyka nie było na miejscu policyjnej akcji, tylko w Zakopanem. Prokuratura nie dopatrzyła się jednak zaniedbań ze strony Stopczyka, nieprawidłowości nie wykazało także wewnętrzne policyjne postępowanie.

Kobieta na czele CBŚP

Oprócz odwołania trzech komendantów wojewódzkich, doszło do zmiany zastępcy komendanta głównego policji. Stanowisko to stracił nadinsp. Wojciech Olbryś, a jego miejsce zajął nadinsp. Andrzej Szymczyk, dotychczasowy wiceszef śląskiego garnizonu.

W Wigilię odwołany również został szef Centralnego Biura Śledczego Policji nadinsp. Igor Parfieniuk. Zastąpiła go insp. Renata Skawińska, która kierowała warszawskim CBŚP. Skawińska jest pierwszą w historii kobietą, która stanęła na czele najbardziej elitarnej jednostki w polskiej policji.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama