Zdjęcie: Rafał Mazur

Zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej pojedzie na zawody łazików marsjańskich University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych. Drużyna PRz jest jedną z sześciu drużyn z Polski, które znalazły się w gronie 35 ekip z całego świata zakwalifikowanych do zawodów. 

Zawody łazików w Stanach Zjednoczonych obędą się od 31 maja do 2 czerwca. Do tej pory studenci Politechniki Rzeszowskiej wygrali je dwa razy – w 2015 i 2016 r. Jak sami podkreślają, udało się im to dzięki doświadczeniu skrupulatnie zbieranym podczas poprzednich edycji URC.

– Poza tym istotna jest niezawodność konstrukcji łazika, jego wytrzymałość mechaniczna oraz właściwy dobór komponentów – tłumaczy Partyk Figiel z ekipy LRT, student lotnictwa  i kosmonautyki PRz.

Aby wygrać zawody, zespół Politechniki Rzeszowskiej musi zmierzyć się z najlepszymi ekipami w czterech konkurencjach. Zespoły studentów z 10 krajów będą musiały m.in. pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, obsługiwać panel inżynieryjny w zepsutym urządzeniu, pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.

– Nowym elementem ostatniego zadania jest autonomia łazika. Ta funkcja pozwala na samodzielne wykrywanie i omijanie przeszkód, podążanie do celu według na żywo rozpoznawanych znaczników i ustalanie na ich podstawie trasy – mówi Patryk Figiel.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Na zawody w Stanach Zjednoczonych studenci Politechniki zabiorą nowy łazik – Legendary VI. Jego prezentacja planowana jest na początek maja. Nowy łazik posiada innowacyjny projekt kół, które pełnią funkcję integralnego amortyzatora. Wyposażony jest w pięć kamer – cztery z nich zapewniają odpowiednią widoczność dla operatora, a pozostała służy do analizy obrazu przetwarzanego przez komputer.  

– Legendary VI ma także nową konstrukcję ramy zabezpieczającej moduły i sensory, która nadaje kształt całemu pojazdowi. Właśnie tym różni się od swoich poprzednich wersji – wyjaśnia Patryk Figiel.

University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. 

Zdjęcie: Rafał Mazur

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama