Zespół z Politechniki Rzeszowskiej zwyciężył w Studenckim Konkursie Mostów Stalowych

Sukces studentów Politechniki Rzeszowskiej. Okazali się najlepsi w Polsce w Konkursie Mostów Stalowych.

 

Studencki Konkurs Mostów Stalowych zakończył się w minioną środę (31 maja) na Politechnice Wrocławskiej. Wzięło w nim udział 6 drużyn z 5 uczelni w kraju. Drużyna z Politechniki Rzeszowskiej zajęła pierwsze miejsce, drugie zajął zespół z Politechniki Śląskiej a trzecie zespół z Politechniki Wrocławskiej.

W tegorocznej edycji zadaniem uczestników było zaprojektowanie modelu mostu kratownicowego o rozpiętości 2,5 m i szerokości 1 m oraz samodzielne wykonanie konstrukcji.

– Każdy model przeszedł próby obciążeniowe, aż do zniszczenia. Jury oceniało projekty według kilku kryteriów, m.in. stosunku nośności do masy, czasu wykonania konstrukcji i zużycia materiałów. Przy ocenie końcowej najważniejsza była nośność obiektu – wyjaśnia Anna Worosz, rzecznik PRz.

Celem konkursu było nie tylko rozwijanie umiejętności projektowania mostów, ale także potwierdzenie zdolności pracy zespołowej, możliwości organizacyjnych oraz przybliżenie problemów, z którymi  muszą  się  zmierzyć  konstruktorzy, takich jak nośność połączeń, wytrzymałość materiałów, technologia montażu.

Advertisement

W skład zwycięskiej drużyny Politechniki Rzeszowskiej wchodzili członkowie Koła Naukowego Mostowców, działającego przy Zakładzie Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz: Wojciech Maziarka (kapitan), Mateusz Kawa, Mariusz Kumor, Maciej Rajchel, Paweł Szpiech.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i elektroniczne. Główną nagrodą jest udział w konferencji naukowo-technicznej, która odbędzie się w listopadzie na Politechnice Wrocławskiej.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama