Zdjęcie: Michał Mielniczuk / Urząd Marszałkowski w Rzeszowie

Jesteś uczniem lub studentem? Masz co najmniej 16 lat, nie skończyłeś jeszcze 24? Masz szansę zostać przedstawicielem Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Jak zostać młodzieżowym radnym? Wystarczy wziąć udział w naborze, który trwa do 12 listopada. Ze strony mlodziezowysejmik.podkarpackie.pl należy pobrać formularz zgłoszeniowy, wypełnić go i przesłać na adres: mlodziezowysejmik@podkarpackie.pl.

Formularz można dostarczyć także osobiście do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Szanse na zostanie młodzieżowym radnym zwiększają załączone do formularza dyplomy, referencje, listy gratulacyjne itp. 

Pełen komplet dokumentów do Urzędu Marszałkowskiego musi trafić do 12 listopada. W przypadku wysyłania dokumentów pocztą tradycyjną liczy się data wpływu dokumentów do urzędu. 

Młodzieżowy Sejmik Województwa Podkarpackiego będzie tworzyło 33 młodych ludzi, czyli taka liczba radnych, jaka jest w „dorosłym” sejmiku. Aby ubiegać się o miejsce w młodzieżowym sejmiku należy mieszkać na terenie Podkarpacia, mieć od 16 do 24 lat, posiadać status ucznia lub studenta.

Wyboru młodych radnych dokona Komisja Wyborcza, którą powołał Zarządu Województwa Podkarpackiego. 33 przedstawicieli sejmiku będzie reprezentowało proporcjonalnie pięć okręgów wyborczych do sejmiku podkarpackiego. Efekty prac Młodzieżowego Sejmiku mają być wykorzystywane przez samorządu województwa podkarpackiego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Podstawowym zadaniem Młodzieżowego Sejmiku będzie reprezentowanie spraw młodego pokolenia oraz zwiększanie świadomości wśród młodzieży na temat istoty procesów demokratycznych i obywatelskich w społeczeństwie – wyjaśnia Monika Konopka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. 

Podstawą funkcjonowania Młodzieżowego Sejmiku będą cykliczne sesje, nie rzadziej niż raz na kwartał, w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego. W ramach Młodzieżowego Sejmiku będą mogły być również powoływane komisje.

Kadencja Młodzieżowego Sejmiku trwać będzie 2 lata od momentu zatwierdzenia przez Zarząd Województwa Podkarpackiego. Pierwszą sesję młodych zaplanowano na 26 listopada br. Inauguracja będzie połączona z uroczystościami 20-lecia funkcjonowania samorządu wojewódzkiego. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama