Zdjęcie: Materiały Portu Lotniczego w Jasionce
Reklama

Około 20 samolotów czarterowych, które przywiozą blisko ponad 2,5 tysiąca pasażerów, spodziewa się lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce w związku z wizytą pielgrzymów z Izraela, którzy co roku nawiedzają w Leżajsku grób cadyka Elimelecha Weissbluma. 

W tym roku przypada 231. rocznica śmierci Elimelecha Weissbluma. Żydzi przybywający co roku w marcu do Leżajska wierzą, że cadyk w rocznicę swojej śmierci zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby o zdrowie, pomyślność dla dzieci lub sukcesy w pracy. Elimelech Weissblum był jednym z trzech najbardziej znanych cadyków dawnej Polski. Zasłynął jako uzdrowiciel dusz i ciał oraz jako najaktywniejszy głosiciel chasydyzmu.

Tradycja odwiedzania grobu cadyka Elimelecha odżyła ponownie w latach 70. ubiegłego wieku. Dla chasydów Leżajsk, wraz z grobem cadyka Elimelecha, jest jednym z najświętszych miejsc na świecie. Modlitwom przy grobowcu (tzw. ohelu) towarzyszą tradycyjne tańce i śpiewanie psalmów. Przed modlitwą Żydzi obmywają się w mykwie, czyli specjalnej łaźni. 

Uczestniczące w modlitwach kobiety zbierają się w osobnym, specjalnie dla nich wydzielonym pomieszczeniu. Po zakończonych modłach Żydzi jedzą koszerny posiłek, składający się m.in. z odpowiednio przyrządzonego mięsa wołowego, ryb, jajek, owoców i warzyw.

Jak poinformował Port Lotniczy w Jasionce, 7 i 8 marca planowany jest przylot około 20 samolotów czarterowych, które przywiozą blisko ponad 2,5 tysiąca pasażerów. 

Rokrocznie mierzymy się z dużym wyzwaniem, jakim jest kilkadziesiąt dodatkowych operacji lotniczych w krótkich odstępach czasowych. To sprawdzian naszych zdolności organizacyjnych i skuteczności stosowanych procedur bezpieczeństwa – mówi Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

W związku z wizytą pielgrzymów z Izraela, władze lotniska w Jasionce zachęcają pasażerów, którzy planują wylot 7 i 8 marca, by zarezerwowali nieco więcej czasu, bo lotnisko spodziewa się większej niż zwykle liczby pasażerów w terminalu.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zjazd Chasydów poprzedzi uruchomienie z Jasionki bezpośrednich połączeń do Tel Awiwu, które ruszają 11 marca br. Rejsy uruchamia LOT. Boeing 737-800 wyląduje w Jasionce w niedzielę przed północą, by w poniedziałek tuż po 6:00 rano w inauguracyjnym locie zabrać do stolicy Izraela ponad 170 osób. Lot potrwa około 3,5 godziny.

Rzeszów jest szóstym miastem w Polsce, z którego będzie można bezpośrednio latać do Tel Awiwu na pokładach samolotów LOT-u. Najtańsze bilety na rejs w obie strony kosztują mniej niż 350 zł.

– Uruchomienie trasy Rzeszów-Tel Awiw to ważne wydarzenie dla portu lotniczego, ale przede wszystkim to otwarcie nowych możliwości budowania dobrych relacji polsko-żydowskich na poziomie regionalnym. Tu na Podkarpaciu mamy szczególnie mocne więzy historyczne i kulturowe, które warto pielęgnować – mówi Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki Podkarpackiego.

Mam nadzieję, że bezpośrednie połączenie ze stolicą Izraela pomoże zachęcić mieszkańców tego kraju do odwiedzenia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej i poznania prawdy o historii Sprawiedliwych. Zwłaszcza teraz ma to ogromne znaczenie – podkreśla Ortyl.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama