Zdjęcie: Euroavia Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli złoty medal na prestiżowych zawodach SAE Aero Design East 2019 w Stanach Zjednoczonych. To pierwsze w historii złoto dla Koła Naukowego Euroavia Rzeszów, które przyznano za prezentację techniczną w kategorii „mikro”.

Zawody odbyły się w Fort Worth w Teksasie i polegały na zaprojektowaniu, zoptymalizowaniu i zbudowaniu samolotów udźwigowych. Wzięła w nich udział rekordowa liczba 85 drużyn z całego świata. Zmagania przebiegały w trzech kategoriach: micro, regular i advance. Drużyna Politechniki Rzeszowskiej wystartowała w dwóch pierwszych.

Euroavia Rzeszów wywalczyła złoty medal za prezentację techniczną modelu w kategorii „micro”. Prezentacja była jedną z konkurencji w tej kategorii.  Nasz samolot zyskał uznanie wśród specjalistów z firmy Lockheed Martin. Jury doceniło pomysłowość i innowacyjność rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w naszym modelu – cieszy się Aleksandra Pasich z Euroavia Rzeszów, studentka lotnictwa i kosmonautyki Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa PRz. 

Walka o najwyższe miejsca w klasyfikacji generalnej w kategorii „micro” była niezwykle zacięta, ostatecznie model Euroavii Rzeszów „wylatał” 5. miejsce.

Zdjęcie: Euroavia Rzeszów

Drużyna Euroavii była najmniejszą wśród startujących w zawodach, składała się jedynie z sześciu osób, dla czterech z nich to był debiut w zawodach tej rangi. Politechniki Rzeszowską reprezentowali: Bartosz Kaźmierski, Bartosz Filipkowski, Michał Jakubowski, Łukasz Oryszczak, Aleksandra Pasich oraz Damian Świrk.

Pomoc od strony organizacyjnej zapewnił opiekun koła, mgr inż. Piotr Szczerba. Projekt od strony technicznej i merytorycznej wsparł również dr inż. Andrzej Majka. Nieoceniona okazała się także pomoc ze strony doświadczonych członków koła, którzy zapoczątkowali jego sukcesy w 2018 roku – Aleksandry Kwiecień, Rafała Muchowskiego i Mateusza Rakiecia.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

To dopiero półmetek zmagań studentów PRz w zawodach SAE Aero Design. – Już na początku kwietnia ponownie wyruszamy do USA, żeby wziąć udział w edycji zachodniej tych zawodów w Van Nuys w Californii. Jesteśmy w trakcie intensywnych przygotowań, pełni determinacji do uzyskania jeszcze lepszych wyników – zapowiada Aleksandra Pasich.

SAE Aero Design to seria największych zawodów dla studentów lotnictwa na świecie, współorganizowana przez Lockheed Martin. Odbywają się one w dwóch edycjach: wschodniej i zachodniej w Stanach Zjednoczonych. Bierze w nich udział od 75 do 85 drużyn reprezentujących ośrodki naukowe z całego świata.

W tym roku podczas edycji wschodniej obecni byli przedstawiciele z Ameryki Południowej, Azji, Europy, Afryki, a przede wszystkim Ameryki Północnej.

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama