Fot. Józef Gajda. Na zdjęciu Dariusz Dubiel
Reklama

Dariusz Dubiel nie żyje. Były dyrektor Estrady Rzeszowskiej, znawca teatru, reżyser i organizator wielu wydarzeń kulturalnych, miał 84 lata.

„Przez prawie trzy dekady dzięki Niemu i Jego pracy, mieszkańcy Rzeszowa mogli oglądać widowiska i spektakle w wykonaniu najwybitniejszych artystów i cieszyć się sztuką na najwyższym poziomie. Wraz z Jego odejściem, straciliśmy wrażliwego człowieka i cenionego artystę” – napisał w piątek na Facebooku Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

„Odszedł wspaniały znawca teatru, reżyser, organizator zdarzeń w kulturze, a szczególnie w kręgu sceny – teatru i estrady” – dodaje Ryszard Zatorski, rzeszowski dziennikarz.

 

„Był dla nas wzorem, skarbnicą wiedzy i inspirował do działania” – tak z kolei Dariusza Dubiela żegna Estrada Rzeszowska, którą kierował przez 27 lat, od 1981 roku.

To dzięki niemu, na początku lat 80. ubiegłego wieku, Rzeszów stał się stolicą polskiej sztuki rozrywkowej. Dariusz Dubiel był inicjatorem i organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Estradowych. „OSET” był jedynym festiwalem w kraju, podczas którego występowały kabarety, zespoły muzyczne, jego częścią były także recitale i widowiska. Laureatami byli m.in. Edyta Geppert, Tadeusz Drozda, Bronisław Opałko “Pigwa”, Alicja Majewska, Halina Frąckowiak.

Zanim jednak Dariusz Dubiel został dyrektorem Estrady Rzeszowskiej, założył pierwszy w kraju Wojewódzki Klub Reżysera Amatora, który działał przy WDK w Rzeszowie. Tworzył spektakle małych form, kabaret i widowiska plenerowe. To dzięki niemu do Rzeszowa przyjechał Teatr Cricot 2 Tadeusza Kantora z widowiskiem „Wielopole, Wielopole”.

Dariusz Antoni Dubiel z wykształcenia był filologiem klasycznym, reżyserem i teatrologiem. Od 2011 roku prezesem Towarzystwa Kultury Teatralnej. W 2019 r. został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Zmarł 14 kwietnia 2022 roku, w rodzinnym Łańcucie.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama