Nie żyje Mariusz Trynkiewicz, morderca czterech chłopców i przestępca seksualny zwany “Szatanem z Piotrkowa”. Był skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 25 lat więzienia, którą odbywał m.in. w Zakładzie Karnym w Rzeszowie.
SW potwierdza zgon
Informację potwierdziła wczoraj w rozmowie z TVN24.pl rzeczniczka prasowa dyrektora generalnego Służby Więziennej podpułkownik Arleta Pęconek.
– Potwierdzam zgon pana Trynkiewicza – powiedziała rzeczniczka.
Dodała, że mężczyzna zmarł w czwartek (9 stycznia) na oddziale szpitalnym, gdzie przebywał z uwagi na stan zdrowia.
– Więcej informacji na ten moment nie mogę powiedzieć ze względu na przepisy – podkreśliła podpułkownik Pęconek.
Zbrodnie sprzed lat
Trynkiewicz w 1989 roku został skazany na karę śmierci za zabójstwo czterech chłopców. Karę śmierci zamieniono potem na mocy amnestii na 25 lat więzienia. W Zakładzie Karnym w Rzeszowie przebywał dwa lata, wcześniej karę odsiadywał w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich.
11 lutego 2014 roku pedofil wyszedł na wolność. Po wyjściu z więzienia był cały czas pod policyjną obserwacją. W marcu 2014 roku Sąd Okręgowy w Rzeszowie pozytywnie zaopiniował wniosek dyrektora zakładu karnego w Rzeszowie, by Trynkiewicza uznać za osobę stwarzającą zagrożenie. Sąd zdecydował wtedy, że mordercę należy zamknąć w Gostyninie koło Płocka.
Skazany dodatkowo
W lipcu 2015 roku, czyli już podczas pobytu Mariusza Trynkiewicza w specjalnym ośrodku, Sąd Rejonowy w Gostyninie skazał go na 5 lat i 6 miesięcy więzienia za posiadanie pornografii dziecięcej w czasie, gdy przebywał on w latach 2006-14 w innym zakładzie karnym – w Strzelcach Opolskich.
Sąd Rejonowy w Gostyninie zawiesił wykonanie kary więzienia wobec Trynkiewicza do czasu zakończenia jego pobytu w tamtejszym Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym.
Ustawa o bestiach
Jak przypomina TVN24, to właśnie sprawa zakończonej kary Mariusza Trynkiewicza – 25 lat więzienia za zabójstwo czterech chłopców – przyczyniła się do uchwalenia w 2013 roku tzw. “ustawy o bestiach”.
Chodzi o ustawę określającą postępowanie wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Jej przepisy weszły w życie w styczniu 2014 roku.
Ustawa umożliwia m.in. na mocy decyzji sądu cywilnego zastosowanie – na wniosek dyrektora zakładu karnego – wobec takiej osoby, już po odbyciu przez nią kary więzienia (w systemie terapeutycznym) nadzoru prewencyjnego lub leczenia w ośrodku zamkniętym utworzonym w Gostyninie.
(oprac. red/TVN24)
Czytaj więcej:




![Dwa pożary samochodów w Rzeszowie jednego dnia. Strażacy gasili kolejne auto [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/pozar-samochodu-rzeszow2-218x150.jpg)


![Gigantyczny pożar 250 bel słomy. Poszły z dymem mimo wielogodzinnej walki strażaków [ZDJĘCIA] pożar słoma baloty](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Raclawowka-pozar-balotow-slomy-07-1-218x150.jpg)








![Ponad kilometr nowej nawierzchni i podwójne zastosowanie. Jasionka gotowa na przyjęcie większej liczby samolotów [ZDJĘCIA] jasionka](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/jasionka-3-218x150.jpg)


![Nalot na kierowców w Rzeszowie. Policja walczy z hałasem, ale naruszeń… nie stwierdzono [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/cichy-rzeszow0-218x150.jpg)
![Pekao Rzeszów Bike Festival 2026. Najlepsi stanęli na podium [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/08/IMG_8221-218x150.jpg)
![35. Rajd Rzeszowski 2026. Wielkie ściganie wraca na Podkarpacie. Znamy trasę i program [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Rzeszowski-2025-fotMaciejNiechwiadowicz0-218x150.jpg)






















