Zdjęcie: archiwum rodzinne aktora
Reklama

Ryszard Szetela był aktorem, lalkarzem i reżyserem spektakli lalkowych, ale też dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Lalki i Aktora „Kacperek” (teraz Teatr Maska). Miał 83 lata. O śmierci Szeteli poinformował Teatr Maska.

Ryszard Szetela był związany z rzeszowskim Teatrem Lalki i Aktora „Kacperek” ponad 30 lat. Zagrał niezliczoną liczbę ról w spektaklach dla najmłodszych widzów oraz w przedstawieniach dla dorosłych. „Jako aktor-lalkarz władał świetnie sztuką animacji, a jednocześnie był aktorem bardzo wrażliwym na słowo. Kochał ten zawód całym sercem” – napisali o nim aktorzy teatru Maska.

Artystę i wielkiego miłośnika teatru żegnają także koledzy ze Związku Artystów Scen Polskich. – Był laureatem wielu nagród na festiwalach w kraju i za granicą. W 1991 roku otrzymał nagrodę wojewody rzeszowskiego, a 1993 roku nagrodę miasta Rzeszowa za całokształt osiągnięć artystycznych w teatrze lalek. Otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – napisali na Facebooku przedstawiciele ZASP

Ryszard Szetela urodził się 3 grudnia 1938 r. w Rzeszowie. Był związany z amatorskim ruchem teatralnym, należał do „Towarzystwa Rybałtów” w Rzeszowie. W grudniu 1959 r. został przyjęty jako adept do Wojewódzkiego Teatru Lalki i Aktora „Kacperek”. Pięć lat później zdał eksternistyczny egzamin aktorski i uzyskał dyplom aktora-lalkarza. Od września 1981 do grudnia 1984 roku był dyrektorem i kierownikiem artystycznego TLiA „Kacperek”. Z tym teatrem był związany do przejścia na emeryturę w grudniu 1993 r.

„Człowiek o wielkiej kulturze osobistej i ogromnym sercu, będzie nam Go bardzo brakowało” – napisał na swoim Facebooku Związek Artystów Scen Polskich. 

Zdjęcie: Ryszard Szetela w spektaklu „Car Maksymilian” 1974 r. / Teatr Maska

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama