Zdjęcie: Facebook.com / Krystyna Stachowska
Reklama

Zdzisław Daraż nie żyje. Były radny Rzeszowa miał 89 lat. 

„Żegnamy cenionego publicystę i niestrudzonego popularyzatora wiedzy o Rzeszowie i Rzeszowszczyźnie, a także pogodnego i dobrego człowieka, wielce zaangażowanego i zasłużonego” – napisał w piątek na Facebooku Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Zdzisław Daraż zmarł w czwartek (10 lutego) nad ranem.  „Człowiek wielu pasji, kochający Rzeszów, dbający o rozwój bibliotek i czytelnictwa”. „Pana Zdzisława ukształtowały trudne czasy, często o nich wspominał i pisał, doszukując się w nich wartości, a przy tym wtrącając z lekkością humor tamtych lat” – tak wspominają go internauci.

„Rzeszowianin z wyboru przez lat kilkadziesiąt, miłował to miasto sercem i czynami – żegna kolegę Ryszard Zatorski, rzeszowski dziennikarz.

Nagradzany za rozwój czytelnictwa 

Zdzisław Daraż był radnym Rzeszowa przez cztery kadencje, w latach 1994-2010,  wieloletnim dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Rozwijał czytelnictwo budując kolejne biblioteki w województwie. Za swoją działalność otrzymał nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie bibliotekarstwa. Został uhonorowany także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem Gloria Artis.

Przez kilkadziesiąt lat Zdzisław Daraż przewodniczył Towarzystwu Przyjaciół Rzeszowa. Stworzył Stowarzyszenie Miłośników Rzeszowa. Jego pomysłem był miesięcznik „Echo Rzeszowa”, którym kierował jako redaktor naczelny przez 20 lat. 

Zdzisław Daraż pochodził z Lubaczowa. Na Uniwersytecie Jagiellońskim skończył historię. Napisał kilka książek, najbardziej znana, wielokrotnie wznawiana „Zawierucha nad Sanem” jest odzwierciedleniem także jego osobistych doświadczeń. Gdy miał kilka lat, wybuchła II wojna światowa.

Pogrzeb Zdzisława Daraża odbędzie się we wtorek (15 lutego) na cmentarzu Pobitno. Uroczystość rozpocznie się w kaplicy o godz. 12:30.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama