Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Urząd Miasta Rzeszowa skraca godziny otwarcia punktu, w którym uchodźcom z Ukrainy nadawane są numery PESEL. Punkt nie będzie też czynny w niedzielę. 

Punkt uruchomiono 16 marca w budynku przy ulicy Langiewicza 15. Do tej pory był czynny przez cały tydzień, od godz. 7:00 do 23:00. W czwartek ratusz poinformował, że od najbliższego poniedziałku (28 marca) punkt będzie czynny w dni powszednie, od 7:30 do 18:00, a w soboty od 9:00 do 15:00. W niedzielę punkt będzie zamknięty.

– Wszystkie osoby, które przed zmianą godzin pracy punktu zostały zapisane na konkretny dzień i godzinę, w tym także na godziny wieczorne, zostaną obsłużone – zapewnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

W pierwszych dniach działalności punktu, numer PESEL nadawano średnio 200 osobom, obecnie otrzymuje go nawet 350 osób dziennie. Ratusz twierdzi, że w usprawnieniu pracy punktu pomogła rejestracja i umawianie na wizyty na konkretny dzień i godzinę.

W punkcie jest obecnie osiem stanowisk do obsługi uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. – W najbliższych dniach liczba stanowisk zostanie zwiększona – zapowiadają miejscy urzędnicy. Miasto otrzymało sprzęt z Ministerstwa Cyfryzacji, dzięki czemu czas załatwienia formalności skrócił się, a obsługę usprawniono.

Przy ul. Langiewicza 15 ukraińscy uchodźcy mogą także utworzyć profil zaufany. Na miejscu jest także punkt fotograficzny, w którym bezpłatnie można robić zdjęcie potrzebne do składanych dokumentów. Obsługa prowadzona jest także w języku ukraińskim. Dotychczas numery PESEL w Rzeszowie otrzymało blisko 2,5 tys. uchodźców.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama