Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Nowa konfiguracja, nowa jakość. KultURalia, czyli studenckie święto Uniwersytetu Rzeszowskiego, w tym roku odbędą się przy ul. Dołowej. Do sztabu organizatorskiego dołączają WSPiA oraz WSIiZ.

Znamy już termin KultURaliów 2019. Odbędą się one w dniach 13-25 maja, przy czym koncertowy finał rozpocznie się 23 maja (czwartek). Dotychczas KultURalia organizował sam Uniwersytet Rzeszowski. Była to odpowiedź na Rzeszowskie Juwenalia, które przez ostatnie lata Politechnika Rzeszowska organizowała z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą oraz Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. 

W tym roku proporcje organizatorskie zostaną jednak zmienione. Dwie wspomniane rzeszowskie prywatne uczelnie postanowiły przyłączyć się do UR i wspólnie zorganizować KultURalia.

– Zarówno WSPiA, jak i WSIiZ bardziej spodobała się nasza koncepcja wydarzeń towarzyszących, dlatego w tym roku współpracują z nami. Mamy nadzieję, że Politechnika Rzeszowska na tym nie ucierpi i poradzi sobie w organizacji swoich juwenaliów – mówi Olimpia Jeleń z Samorządu Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

PRz nie ma żalu, że doszło do przetasowań organizacyjnych. Nawet nie jest nimi zaskoczona. – Nowa konfiguracja to okazja do spróbowania nowych rzeczy i zaprezentowania nowej jakości dla studentów. Absolutnie nie mamy żalu do UR. Wszystko odbywa się w dobrej atmosferze – mówi Michał Klimczyk, przewodniczący Samorządu Studentów PRz.

Organizatorzy Rzeszowskich Juwenaliów zapewniają także, że na zmianach organizacyjnych nie ucierpi jakość ich imprezy. Jej szczegóły nie są na razie znane, podobnie zresztą jak w przypadku KultURaliów, oprócz tego, że zmieni się lokalizacja finałowych koncertów. Dotychczas odbywały się one na miasteczku studenckim UR przy ul. Cichej.

W tym roku imprezę postanowiono przenieść na dawne targowisko przy ul. Dołowej. – Przy ul. Cichej obecnie powstaje Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne, a to oznacza, że jest za mało miejsca na organizację KultURaliów przez jedną uczelnię, a co dopiero przez trzy – wyjaśnia Olimpia Jeleń.

– Postawiliśmy na dawny plac przy ul. Dołowej przede wszystkim z uwagi na bliskość do centrum miasta. Ponadto, z naszą imprezą chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, nie tylko studentów – słyszymy w Samorządzie Studenckim UR. 

W 2018 roku po raz pierwszy Rzeszowskie Juwenalia i KultURalia były płatne. Tak prawdopodobnie będzie również i w tym roku, ale ceny biletów nie zostały jeszcze ustalone. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

11 KOMENTARZE

 1. Zapraszam do Lublina 😉 Tutaj juwenalia sa caly maj – co weekend inna uczelnia robi w ramach Lubelskich Dni Kultury Studenckiej: Feliniada, Medykalia, Kulturalia, Kozienalia. Takze jedna impreza to zly pomysl 😉

 2. Nie rozumiesz…. Znajduje się tutaj obelisk na grobie pomordowanych Żydów podczas Holokaustu, ufundowany w 1947 roku przez ocalonych Żydów rzeszowskich. Dodatkowo “kirkut znajdujący się w Rzeszowie przy Alei Rejtana został założony w 1849[1]. Ma powierzchnię 2,5 ha i daje się na nim wyróżnić starszą i nowszą część. Cmentarz został doszczętnie zdewastowany podczas II wojny światowej. Liczne nagrobki zostały wykorzystane do wybrukowania ulic Asnyka, Szopena i innych, oraz rynku w Tyczynie. Zachowały się 754 nagrobki[2], w przeważającej większości wyłamanych (leżących). Najstarsza zachowana macewa pochodzi z 1851.” I tutaj nie jest problemem do kogo ten cmentarz należy. Ten cmentarz jest częścią historii naszego miasta oraz ostatecznym spoczynkiem jego mieszkańców. Łatwo Ci mowic usunać. A gdyby to dotyczyło grobu Twoim bliskich lub przyjaciół albo znajomych kolegów i koleżanek. Jak byś się wówczas poczuł? Inną ważną kwestią to że niedaleko tego miejsca jest szkoła podstawowa i średnia. Kto zabezpieczy ich bezpieczeństwo? Ty, masa studentów którzy będą skupieni na imprezie a nie na otoczeniu?

 3. Uważam, ze najgorsza lokalizacja jaka mogła byc tylko wzięta pod uwagę. Mało miejsca, ruchliwa ulica, cmentarz, bloki… porażka.

 4. W kwestii organizacji imprezy przy ul. Dołowej należy wziąć pod uwagę to ze jest tam cmentarz żydowski, ale cmentarz i trzeba uszanować takie miejsce kultu religijnego.

 5. To moze od razu jedna druzyna sportowa, jedno kino, jedna uczelnia, jeden teatr, jedno wydarzenie na rynku itp itd?

  Bardzo dobrze, ze sa dwie imprezy! Konkurencja podnosi jakosc 😉

 6. Mnóstwo kolorowych światełek za grubą kasę, laureaci Carpathia Festival na scenie i prohibicja po 22. na wzór centrum miasta. Na pewno studenci byliby zachwyceni.

 7. Prezydent Ferenc powinien się za to wziąć i w takim mieście jak Rzeszów, powinna być jedna duża impreza studencka.
  Czy Samorządy nie mogą się dogadać?
  Niby “prawie wykształceni” ludzie, a zachowują się jak dzieci.

Comments are closed.