Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Ewa Leniart została pełnomocnikiem PiS w okręgu rzeszowskim. Znamy też nazwiska pełnomocników partii w pozostałych czterech okręgach na Podkarpaciu.

We wtorek na Nowogrodzkiej (siedziba PiS w Warszawie) obradował Komitet Polityczny PiS, który zatwierdził zmiany organizacyjne w partii. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego powołało nowych pełnomocników, którzy reprezentują każdy okręg senacki, a nie tak jak to było dotychczas – okręgi poselskie.

Na Podkarpaciu są dwa okręgi w wyborach do Sejmu: nr 22 (krośnieńsko-przemyski) i 23 (rzeszowsko-tarnobrzeski). W obu PiS miał swoich liderów. Tym pierwszym od lat kierował poseł i były marszałek Sejmu Marek Kuchciński, tym drugim – Władysław Ortyl, obecny marszałek podkarpacki.

Teraz PiS powiększył liczbę pełnomocników, ale w oparciu o okręgi senackie, a tych na Podkarpaciu jest pięć. Początkowo pełnomocnikami nie mogli zostać ci, którzy pełnią funkcje ministerialne w rządzie PiS, marszałka, wicemarszałka i wojewody w regionach. Ostatecznie zakaz dotknął ministrów oraz marszałków Sejmu i Senatu. 

We wtorek poznaliśmy wszystkie nazwiska.

W okręgu rzeszowskim pełnomocnikiem PiS została Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, lojalna wobec partii. W okręgu krośnieńskim pełnomocnikiem został poseł Piotr Babinetz, w przemyskim – Piotr Pilch, wicemarszałek podkarpacki; w dębicko-mieleckim – poseł Jan Warzecha, a w tarnobrzeskim – Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.  

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Komitet Polityczny PiS powołał też 16 opiekunów wojewódzkich, którzy będą koordynowali zmiany w strukturach partii. Na Podkarpaciu „opiekunem” został Marek Kuchciński, którego pozycja w centrali PiS jest wciąż bardzo mocna, porównywalna do stanowisk wiceprezesów partii. „Opiekunami” zostali najbardziej zaufani ludzie Jarosława Kaczyńskiego.

Pełnomocnicy okręgowi będą pełnili swoje funkcje do wyborów zarządów w okręgach. Ale jak dowiadujemy się w naszych nieoficjalnych źródłach w PiS, to że ktoś został teraz pełnomocnikiem, nie gwarantuje, że będzie potem przewodniczącym zarządu okręgowego.  Pełnomocnicy mają przygotować partię do wyborów zarządów, te planowane są na jesień br.

Należy też pamiętać, że bez względu na obecne zmiany organizacyjne w PiS i powołanie pełnomocników okręgowych, na poziomie województwa funkcjonuje i nadal będzie funkcjonowała Podkarpacka Rada Regionalna PiS. Jej szefem jest Marek Kuchciński, a jego zastępcą Władysław Ortyl.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama